یارانه

امروز یارانه دهک اول تا سوم واریز می‌شود | زمان برداشت یارانه اردیبهشت

امروز یارانه دهک اول تا سوم واریز می‌شود | زمان برداشت یارانه اردیبهشت

امروز ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ یارانه کمک معیشتی این ماه خانوارهای اول تا سوم به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به حساب سرپرستان خانوارها واریز می‌شود.

امروز ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ یارانه کمک معیشتی این ماه خانوارهای اول تا سوم به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به حساب سرپرستان خانوارها واریز می‌شود.

امروز یارانه دهک اول تا سوم واریز می‌شود

بر اساس تغییراتی که در بهمن ماه سال گذشته در زمان واریز یارانه‌های خانوارهای مشمول حمایت دولت شد از این پس یارانه نقدی و معیشتی از بیستم به آخر ماه موکول شده است. به این ترتیب یارانه دهک‌های اول تا سوم ۲۵ هر ماه و یارانه نقدی و معیشتی سایر خانوارهای مشمول سی‌ام واریز می‌شود.

بر این اساس فردا ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ یارانه کمک معیشتی این ماه خانوارهای اول تا سوم به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان به حساب سرپرستان خانوارها واریز می‌گردد.

زیر و بم های خرید با کالابرگ

مشاور معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به میزان استقبال مردم از طرح کالابرگ می‌گوید: «در حال حاضر ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول استفاده از کالابرگ الکترونیک هستند و این درحالی است که از ابتدای اجرای طرح کالابرگ الکترونیک تاکنون بیش از ۱۷ میلیون نفر در این طرح مشارکت کرده‌ و از امتیاز مزایای طرح بهره‌مند شده‌اند.

البته بیشترین مشارکت‌ها در استفاده از امتیاز تشویقی طرح کالابرگ در دهک‌های پایین‌تر بوده است». او در ادامه به رایج‌ترین سوالات درباره این طرح پاسخ می‌دهد. 

 1  اگر کسی از طرح کالابرگ استفاده کند، ماه بعدی یارانه نمی‌گیرد؟

یارانه تشویقی برای ماه بعد است که اعتبارش زودتر برای‌ خانواده‌ها در نظر گرفته شده است،اما این‌طور نیست که ماه بعد برای‌شان یارانه واریز نشود یا اعتبار تشویقی در نظر گرفته نشود. ماه بعد، اعتبار تشویقی یارانه ماه بعدی‌اش قابل استفاده است. یعنی اعتبار یارانه تشویقی یک ماه جلوتر است و افراد هر ماه می‌گیرند و فرصت استفاده از آن را دارند.

2  اگر کسی این اعتبار تشویقی را تا ماه بعدی استفاده نکند، می‌سوزد؟

ببینید، اگر هر نفر 200 هزار تومان از یارانه‌اش را در این 11 قلم گروه کالایی که اعلام شده استفاده کند،دولت 120 هزار تومان به او تشویقی می‌دهد. بنابراین یارانه فرد اگر از دهک یک تا 3 باشد، می‌شود 520 تومان. آن 120 هزار تومان اعتبار را اگر تا پایان ماه استفاده کند و کالا بخرد که استفاده کرده، اما اگر استفاده نکند، از بین می‌رود و به قول شما می‌سوزد. البته او باز دوباره ماه بعدی می‌تواند 200 هزار تومان از یارانه‌اش را از این گروه کالاها خرید کند و یارانه تشویقی بگیرد. نکته بعدی این که این 120 هزار تومان را باید از همین 11 قلم گروه کالایی خرید کند و قابل استفاده برای خرید دیگر اقلام نیست.

3  آیا هر نوع روغن یا پنیر یا برنج یا ... با هر برندی را می‌توان با اعتبار تشویقی کالابرگ خریداری کرد؟

در این طرح و برای استفاده از یارانه تشویقی، ما اصل کالاها را مشخص کردیم که مثلا روغن باشد، برنج، ماکارونی، شیر و ... اما ما هیچ برندی را معرفی نکردیم. مثلا برای روغن، فرد می‌تواند روغن آفتابگردان بخرد، روغن کنجد، اصلا روغن کرمانشاهی بخرد. او می‌تواند برای استفاده از یارانه تشویقی، همه این مدل‌ها را بخرد، اما یک نکته‌ای دارد. ما در جدول اعلام شده، یک کف قیمتی برای این روغن گذاشتیم. طبق آن جدول، ما در زمان خرید فرد، آن کف قیمتی را محاسبه می‌کنیم و در نظر می‌گیریم. در آن جدول ما گفتیم این سبد کالایی را هرکسی بخواهد خرید کند، در سال 1401 این 11 قلم برای او 593 هزار و 300 تومان آب می‌خورده است. ما برای هرکدام از آن‌ها یک مبنای قیمتی گذاشتیم. مثلا اگر فرد روغن آفتابگردان بخرد یا کرمانشاهی، ما همان قیمت مبنا را مدنظر قرار می‌دهیم که 55 هزار تومان برای بسته 810 گرمی است. مابه التفاوت آن که فرد می‌خواسته بهترین روغن بازار را بخرد، باید از جیب خودش پرداخت کند. ما مبنا را پرداخت می‌کنیم.

4  چرا ما هیچ فاکتور دقیقی نداریم که ببینیم برای خرید هر محصول، چقدر از کالابرگ استفاده شده و چقدر از یارانه نقدی؟ 

در فاکتور به طور کلی می‌آید که شما چقدر از کالابرگ استفاده و چقدر آن را نقدی پرداخت کردید. منظور شما این است که جزئی مشخص باشد که سهم هر کالا چقدر است؟ این هم به عنوان یک پیشنهاد، خوب است و من در جلسه بعدی با وزیر کار مطرح خواهم کرد.

5  من برای خرید برنج به یک مغازه مراجعه کردم. فروشنده کارت کشید، گفت شما 200 هزار تومان می‌توانید از اعتبار کالابرگ برای خرید این محصول استفاده کنید. همکار دیگرش دوباره کارت کشید و گفت 300 هزار تومان هم می‌شود! چطور چنین اتفاقی ممکن است؟

راستش را بخواهید، نمی‌دانم. حالا شاید فروشگاه یک کاری کرده یا یک تخلفی کرده، اما من نمی‌دانم. به‌طور کلی اگر فروشگاهی تخلف کرد و مثلا به شما گفت که فقط فلان مدل برنج را بخرید تا از کالابرگ استفاده کنید، این تخلف است و باید به سامانه 124 وزارت صمت گزارش شود تا رسیدگی کنند.

6  برداشت بقیه یارانه نقدی بعد از خرید با اعتبار کالابرگ قابل استفاده است؟

بله، شما برای استفاده از طرح باید 200 هزار تومان از یارانه‌تان را از کالاهای اساسی اعلام شده، خرید کنید تا بتوانید از یارانه تشویقی استفاده کنید. بقیه‌اش نقدا قابل برداشت است. البته بر اساس همان عدد یارانه اصلی است و یارانه تشویقی قابل برداشت نیست. بنابراین اگر کسی از مبلغ یارانه‌اش، 200 هزار تومان را کالا خرید، فقط مبلغ 100 یا 200 هزار تومان باقی مانده بر اساس دهکش را می‌تواند نقدا برداشت کند.

7  از زمان شروع این طرح، پرتکرارترین سوال مردم از شما چه بوده است؟

پرتکرارترین سوالات مردم این است که آیا استفاده از این طرح اجباری است و باید حتما یارانه خود را برای خرید سبد غذایی صرف کنیم؟ پاسخ این سوال مشخص و این است که در خرید کالابرگ هیچ «اجباری» نیست. مردم می‌توانند یارانه خود را به صورت نقدی به همان روال قبل دریافت یا با ورود به فرایند خرید کالابرگ، از مشوق‌های آن استفاده کنند.

نظر شما