یک عمر اشتباه سیب زمینی و پیاز و نگهداری میکردیم | روش های نگه داری درست سیب زمینی و پیاز

یک عمر اشتباه سیب زمینی و پیاز و نگهداری میکردیم | روش های نگه داری درست سیب زمینی و پیاز

چرا نباید پیاز و سیب زمینی را کنار یکدیگر گذاشت؟

سیب زمینی و پیاز دو خوراکی پرمصرف هستند به همین دلیل یاد گرفتن روش های نگه داری آنها ضروری است.

روش نگهداری صحیح سیب زمینی درخانه

سیب زمینی و پیاز معمولا با یکدیگر خریده، نگه‌داری و پخت می‌شوند. آگاهی به روش‌های نگه داشتن سیب زمینی و پیاز مهم است به علت این که ممکن است بعد از یک خرید تازه و زمانی که به سیب زمینی و پیاز که دو خوراکی پرکاربرد هستند، نیاز دارید ببینید که جوانه زنده‌اند یا سبز شده‌اند. 

در یخچال نگه ندارید

مراقب باشید دراولین گام نگه داری سیب زمینی و پیاز ابتدا سیب زمینی‌هایی که زخمی، فاسد و یا خراب شده‌اند را جدا کنید. سیب‌زمینی و پیاز فاسد در مدت زمان کمی سریعاً می‌تواند دیگر سیب زمینی‌ها را فاسد و خراب کند. سیب زمینی و پیاز باید دور از رطوبت نگهداری شوند. درصورتی‌که سیب زمینی در معرض نور و رطوبت قرار بگیرد چروکیده و سبز می‌شود و خواص غذایی خود را از دست می‌دهد. این دو را هیچ گاه داخل یخچال نگهداری نکنید چراکه طعم و ظاهر آن سریع تغییر می‌کند. از طرفی  سیب زمینی اگر در دمای یخچال قرار گیرد نشاسته درون‌اش به قند تبدیل شده و شیرین می‌شود.

سیب زمینی را نشویید

بهتر است سیب زمینی‌ها را تا قبل از استفاده نشویید. خاکی که بر روی سیب زمینی‌ها قرار دارد به خشک ماندن آنها کمک می‌کند. مدت زمان ماندگاری مناسب سیب زمینی 2 هفته است اما اگر به درستی شرایط و محیط نگهداری سیب زمینی را محیا کنید این مدت زمان می‌تواند به 2 و حتی 3 ماه هم برسد. زمان انتخاب سیب زمینی هم دقت داشته باشید سیب زمینی را انتخاب کنید که کاملا سفت و به رنگ روشن هستند.

چرا نباید پیاز و سیب زمینی را کنار یکدیگر گذاشت؟

و سیب زمینی را با باید در محلی خنک و دور از نور خورشید و ترجیحا داخل کابینت که تاریک باشد نگهداری نمایید. پیازی که در آشپزخانه نگهداری می کنید گاز اتیلن تولید می‌کند. این گاز اتیلن باعث جوانه زدن سیب زمینی می شود. اگر می خواهید جلوی جوانه زدن سیب زمینی را بگیرید و مدت زیادی آن را در کابینت نگهداری کنید باید سیب زمینی و پیاز را در دو سبد مجزا نگهداری نمایید.

قرارگیری سیب زمینی در مکانی تاریک

بهتر است سیب زمینی را در محلی تاریک و دور از نور نگهداری کنید. این روش نیز باعث افزایش ماندگاری این ماده غذایی خواهد شد. قرارگیری سیب زمینی در معرض نور خورشید و یا نور فلورسنت ماده‌ای به نام کلروفیل را ایجاد می‌کند که پوست سیب زمینی را به رنگ سبز تغییر می‌دهد. علاوه بر آن نور خورشید می‌تواند یک ماده سمی به نام سولانین را درون سیب زمینی ایجاد کند. می‌توان از یک پارچه تیره رنگ برای پوشاندن سیب زمینی استفاده کرد.

چطور سیب زمینی سالم را تشخیص دهیم؟

سیب زمینی‌های سالم می‌توانند مدت طولانی‌تری باقی بمانند. به همین دلیل در خرید سیب زمینی و انتخاب بهترین و سالم‌ترین آن باید به برخی نکات توجه شود. سیب زمینی‌های سالم سفت هستند. همچنین رنگ پوست آن‌ها روشن است. سیب زمینی‌های نرم در معرض خطر جوانه زدن و پوسیدگی قرار دارند. به همین دلیل نباید انتخاب شوند.

سطح سیب زمینی سالم صاف و صیقلی بوده و هیچ گونه ناهمواری یا سوراخ ندارد. روی سیب زمینی را با دقت برانداز کنید. آن‌هایی که روی خود آثار ضرب دیدگی و یا رنگ سبز دارند نباید خریداری شوند. در برخی مواقع سیب زمینی‌ها در زمان برداشت و یا حمل و نقل دچار آسیب می‌شوند. این ضرب دیدگی می‌تواند سرعت خراب شدن سیب زمینی را افزایش دهد. خرید سیب زمینی‌های دارای جوانه نیز ممنوع است. جوانه زدن اولین مرحله پوسیدگی محسوب می‌شود. بنابراین از خرید این سیب زمینی‌ها اجتناب کنید.

نظر شما