فرار از گرما

راههای فرار از گرما!

راههای فرار از گرما!

به این رگبارهای گاه و بی‌گاه بهاری و نسیم خنک و مطبوع بعدش خیلی دل نبندید که هنوز تابستان شروع نشده، خبرهای تابستانی حکایت از بالا رفتن دمای هوا به شکلی بی‌سابقه در این ۳ ماه دارند و گویا قرار است روزهای بسیار گرمی را در پیش رو داشته باشیم.

از آنجایی که نمی‌شود یکسره زیر کولر نشست، باید راهکار‌های دیگری هم بلد باشید تا در دل گرما، باز هم خنک بمانید و دچار گرمازدگی و آفتاب‌سوختگی نشوید.

این متن را بخوانید تا از شر گرما نجات پیدا کنید.

آب و مایعات زیاد بخورید. این یکی از بهترین راه‌ها برای خنک ماندن در تابستان و دور ماندن از گرمازدگی است؛ چراکه با تعریق، آب زیادی از دست می‌دهید و جایگزین کردن آب از دست رفته، بسیار مهم است.

هرچه کم‌ آبی بدن شما بیشتر باشد، دمای بدن شما بیشتر می‌شود؛ بنابراین نوشیدن مایعات زیاد، برای خنک نگه‌داشتن و رهایی از گرما اهمیت زیادی دارد، اما یادتان باشد از نوشیدن قهوه خودداری کنید؛ چون نوشابه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار و انرژی‌زا به جای کمک به خنک شدن‌تان بیشتر باعث از دست رفتن آب بدن‌تان خواهند شد.

خیلی از ما به‌دلیل گرمای زیاد در تابستان کم‌اشت‌ها می‌شویم. بهترین کار این است که تعداد وعده‌های غذایی خود را بیشتر و حجم آنها را کمتر کنید. به‌علاوه بهتر است از موادغذایی‌ای استفاده کنید که سرشار از مواد مغذی هستند؛ به‌خصوص میوه‌ها و سبزی‌ها که آب زیادی دارند.

از مصرف مواد غذایی قندی که چیزی جز کربوهیدرات ندارند نیز بپرهیزید. دلیل خوبی وجود دارد که سالاد‌هایی مثل خیار و ماست یا کلم سفید و ماست در آب و هوای گرم، بسیار محبوب هستند. هضم آنها بسیار آسان‌تر است و در گرمای تابستان باعث نمی‌شوند که شما احساس خستگی کنید. به هر قیمتی از غذا‌های چرب خودداری کنید.

می‌دانم که نمی‌شود از غذا‌های خوشمزه ایرانی گذشت، اما اگر به مصرف میوه‌ها و سبزیجات پایبند باشید، احساس بسیار بهتری خواهید داشت.

این خوراکی‌های سالم آنقدر آبکی هستند که شما را هیدراته نگه داشته و در کمترین زمان خنک‌تان خواهند کرد؛ ضمن اینکه می‌توانید از بستنی یخی، یخ در بهشت، اسموتی‌ها یا آبمیوه‌های، چون لیموناد برای یک میان‌وعده سالم و فرار از گرما در تابستان لذت ببرید.

اگر گرمازده شدید، می‌توانید دوش آب سرد بگیرید. این کار در یک لحظه شما را خنک می‌کند، اما توصیه می‌کنیم مرطوب بمانید. از حوله برای خشک کردن خود استفاده نکنید و اجازه دهید در هوا خشک شوید. این کار شما را آرام می‌کند؛ ضمن اینکه بهتر است در این فصل بیشتر به استخر‌های محله‌تان سر بزنید. شیرجه زدن و شنا کردن در آب سرد در این فصل معرکه است.

مصریان باستان در خیلی از چیز‌ها ازجمله تکنیک‌های خواب، جلوتر از زمان خود بودند؛ مثلا برای خنک شدن، پتو‌های خود را قبل از خواب در آب سرد خیس می‌کردند. حالا شما هم می‌توانید با تقلید از مصری‌ها، این روش را با فیکس کردن پنکه به سمت خودتان موقع خواب امتحان کنید. آب ملحفه مرطوبی که روی خود قرار می‌دهید تبخیر می‌شود و این فرآیند شما را خنک می‌کند. علاوه بر این، می‌توانید برای جلوگیری از خیس شدن تخت، یک حوله خشک زیر خودتان قرار دهید. اگر هم فکر می‌کنید این طوری ممکن است سرما بخورید و بدن‌درد بگیرید، می‌توانید فقط یک پارچه نمدار را روی پاهای‌تان بگذارید.

اگر با ماشین شخصی خودتان به خرید می‌روید، بدانید که دمای یک خودروی در بسته می‌تواند به بیش از ۹۳درجه سانتی‌گراد برسد. درست است که می‌توانید از کولر خودرو استفاده کنید، اما با این کار حجم زیادی از بنزین‌تان مصرف می‌شود؛ به همین علت برای رهایی از گرما بهتر است صبح زود که هوا و داخل ماشین خنک است، خرید‌های خود را انجام دهید.

برای رهایی از گرما، پاهای‌تان را در یک تشت پر از یخ قرار دهید. این کار در یک روز گرم، خیلی مفید است؛ به‌ویژه اگر برای مدت زیادی پیاده‌روی کرده یا زمان زیادی ایستاده‌اید.

برای رهایی از گرمای تابستان لباس‌هایی گشاد با رنگ‌های روشن و جنس‌هایی خاص بپوشید تا به پوست شما اجازه تنفس بدهند. جنس‌های پنبه یا ابریشم گزینه‌های خوبی هستند و از گرما نجات‌تان می‌دهند.

زدن کرم ضدآفتاب، ضروری است، اما این تنها محافظی نیست که نیاز دارید. یک کلاه می‌تواند بهترین دوست شما برای رهایی از گرما باشد. با این حال اگر احساس می‌کنید برای‌تان کافی نیست، از چتر استفاده کنید. سایه‌ای که چتر ایجاد می‌کند، نه‌تن‌ها از سر، بلکه از کل بدن محافظت خواهد کرد.

خیلی از ما برای ورزش کردن به نزدیک‌ترین باشگاه می‌رویم که معمولا به دستگاه خنک‌کننده هم مجهز است. اما بعضی از افراد ورزش در هوای آزاد را ترجیح می‌دهند. چه قصد دویدن در پارک را داشته باشید و چه انجام یوگا، برای فرار از گرما در تابستان، ورزش کردن را باید به بعد از رفتن آفتاب یا صبح زود موکول کنید؛ چون ورزش در هوای گرم، فشار اضافی به بدن وارد کرده و در نتیجه دمای بدن بالا می‌رود.

نظر شما