مواد غذایی | مواد غذایی ممنوعه

مواد غذایی ممنوعه در یخچال

مواد غذایی ممنوعه در یخچال

یکی از بهترین شیوه های نگهداری مواد غذایی، فریز کردن است. فریزر سبب صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود و کمک می‌کند تا موادغذایی فصل‌های گوناگون را نگهداری داریم اما برخی مواد غذایی را نمی‌توان فریز کرد.

به گزارش سلامت‌نیوز، یکی از بهترین شیوه‌های نگهداری مواد غذایی، فریز کردن است. فریزر سبب صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود و کمک می‌کند تا مواد غذایی فصل‌های گوناگون را نگهداری داریم.

سیب زمینی

سیب زمینی دارای حجم بالایی آب است، به‌ همین علت در فریزر یخ می‌زند و بافت اولیه‌اش را از دست می‌دهد. سیب زمینی خام، پس از یخ زدن پلاسیده می‌شود و طعم اولیه‌اش را ندارد. چنانچه راهی جز فریز کردن ندارید، می‌توانید سیب‌زمینی را بپزید و سپس در فریزر بگذارید.

نان

نگهداری نان در فریزر باعث بالا رفتن دوام آن می‌شود ولی این کار باعث خشک شدن سریع نان می‌شود، بنابراین برای پیشگیری از این مشکل نان‌های صنعتی را به جای فریز کردن در دمای اتاق به مدت چهار روز نگهداری کنید.

غذاهای کنسروی

قرار دادن غذاهای کنسروی درون فریزر باعث حجیم و بزرگ شدن آن‌ها شده و باعث منفجر شدن و یا شکستن قوطی می‌شود.

سبزی ها و میوه های آبدار

قرار دادن سبزی‌ها و میوه‌های آبدار مثل هندوانه در فریزر و سپس باز شدن یخ آنها، آنها را شل و وارفته می‌کند و دیگر قابل استفاده نیستند.

سیر و پیاز

سیر و پیاز پس از قرار داده شدن در فریزر انسجام بافت‌های خود را از دست می‌دهد. بهترین محیط برای نگهداری سیر و پیاز محلی خشک، خنک و بیرون از یخچال است.

گوجه فرنگی

چنانچه گوجه فرنگی را در فریزر نگه دارید مزه و خواص خود را از دست می دهد و آب می اندازد بنابراین تلاش کنید آن را به طور تازه مصرف کنید.

شیر

شیر پس از یخ زدایی دیگر شفاف نخواهد بود و شکل بریده بریده پیدا می‌کند؛ پس اگر تصمیم دارید شیر بنوشید بهتر است هیچ گاه آن را فریزری نکنید. هرچند اگر می‌خواهید از شیر در پخت و پز غذا استفاده کنید، می‌توانید از شیر یخ زده استفاده کنید. با این حال، فراموش نکنید وقتی که می‌خواهید شیر را یخ زدایی کنید، با توجه به اندازه ظرف، یک روز یا بیشتر باید شیر را در یخچال بگذارید و صبر کنید تا یخ شیر به تدریج باز شود.

تخم‌مرغ با پوست

همه‌ ما می‌دانیم حجم مایعات با یخ‌زدن بالا می‌رود به‌ همین‌ علت بهتر است برای نگهداری مایعات در فریزر از یک ظرف بزرگ‌تر استفاده کنید. درمورد تخم‌مرغ نیز دقیقا این مشکل وجود دارد. هنگامی که تخم‌مرغ را با پوست داخل فریزر قرار می‌دهید، مایع داخل آن سفت‌ می‌شود و با افزایش حجم، پوست تخم‌مرغ هم ترک برمی‌دارد. بدترین قسمت ماجرا این است که با شکسته‌شدن تخم‌مرغ‌ها تمام فضای فریزر بوی تخم‌مرغ می‌گیرد. بنابراین بهترین راهکار این است که بی‌خیال فریزکردن تخم‌مرغ شوید.

خامه ترش

یخ زدن خامه ترش باعث بریده بریده شدن آن می‌شود. حال می‌توانید خامه یخ زدایی شده را هم بزنید و سپس در پخت و پز غذا و درست کردن دسر از آن استفاده کنید، هرچند حتما مزه آن دیگر خیلی لذیذ نخواهد بود.

آرد سوخاری و خرده‌های نان

استفاده از خرده‌های نان، آرد سوخاری یا پنیر بر روی مواد غذایی باعث تردی و لذیذتر شدن غذاها می‌شود و به همین علت گذاشتن این نوع مواد غذایی در فریزر باعث خمیری شدن آنها می‌شود. در نتیجه بهتر است ریسک نکنید و هیچ وقت آن‌ها را در فریزر نگذارید. برای حفظ طعم و مزه غذا می‌توانید پس از یخ زدایی از آرد سوخاری و پنیر استفاده کنید.

نوشیدنی های گازدار

فریز کردن نوشیدنی‌های گازدار به نظر خوب است ولی بسته بندی این قوطی ها مخصوصا از نوع آلومینیومی بی تردید در فریزر منفجر خواهد شد و همه جا را آغشته به مواد چسبناک خواهد کرد. بهتر است این مواد را در یخچال نگهداری کنید و چنانچه جزو نوشیدنی‌های سالم نیستند بد نیست آن‌ها را به سطل زباله بریزید.

نظر شما