افراد موفق

مهم‌ترین عادت افراد موفق چیست؟ | کارهایی که افراد موفق انجام نمی دهند

مهم‌ترین عادت افراد موفق چیست؟ | کارهایی که افراد موفق انجام نمی دهند

یکی از مهم‌ترین عادت افراد موفق، خواب کافی است. خواب سالم‌ترین و بی دردسرترین کاری است که می‌توانیم برای بدنمان انجام دهیم. بدون خواب کافی نه تنها احساس خستگی و فرسودگی خواهید کرد بلکه عملکرد شما نیز کند خواهد شد.

در این مطلب قرار نیست از عادت‌های عجیب و غریب صحبت کنیم. تعریف عادت چیست؟ کاری که برای انجام آن انرژی ذهنی کمی را مصرف می‌کنید و به راحتی سراغ انجام آن می‌روید. اگر نگاه کلی به این عادت افراد موفق بیندازید می‌بینید که با داشتن آن‌ها در هر شغلی که هستید پیشرفت می‌کنید.

۱. به اندازه کافی می‌خوابند

یکی از مهم‌ترین عادت افراد موفق، خواب کافی است. خواب سالم‌ترین و بی دردسرترین کاری است که می‌توانیم برای بدنمان انجام دهیم. بدون خواب کافی نه تنها احساس خستگی و فرسودگی خواهید کرد بلکه عملکرد شما نیز کند خواهد شد.

اگر این بی خوابی ادامه پیدا کند، شما به مرور زمان، فردی عصبی و افسرده خواهید بود. هر فرد بالغ در طول روز نیاز به ۶ تا ۹ ساعت خواب مفید و کافی دارد که بهترین زمان آن از ساعت ۱۰ شب تا شش صبح است.

۲. آن‌ها صبح زود از خواب بیدار می‌شوند

اغلب افراد موفق دنیا صبح زود از خواب بیدار می‌شوند. در حقیقت این کار به آن‌ها کمک می‌کند بدون نگرانی برای تمام کار‌های خود وقت داشته باشند. علاوه بر این کارآیی اکثر افراد در صبح‌ها بیشتر از شب است.

سحرخیزی به شما این امکان را می‌دهد که نخستین ساعات روز را – که ذهن‌تان در بالاترین سطح هوشیاری قرار دارد – به انجام اموری اختصاص دهید که باعث پیشرفت شخصی‌تان می‌شوند؛ از جمله کار‌هایی نظیر یادداشت روزانه یا انجام سایر پروژه‌های خلاقانه‌ای که می‌توانند شما را به سمت موفقیت سوق بدهند.

هنگامی که صبح اول وقت از خواب بیدار می‌شوید، می‌توانید بر کل روزتان کنترل داشته باشید –، ولی اگر تا وسط روز در تخت‌خواب باشید، برای انجام کارهای‌تان فقط نصف روز فرصت خواهید داشت، و دائما باید با استرس به ساعت چشم بدوزید.

۳. رژیم غذایی سالم دارند

داشتن رژیم غذایی سالم عادت افراد موفق است. رژیم غذایی سالم بر مقدار انرژی شما تاثیر مستقیم دارد. رژیم غذایی سالم خطر بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، سرطان و سایر مشکلات مربوط به سلامتی را کاهش می‌دهد. اگر همیشه بیمار نباشید، برای رسیدن به اهدافتان وقت بیشتری خواهید خواهید داشت. مصرف فست فود و چیپس و شیرینی و شکلات را به حداقل برسانید.

۴. صبحانه را کامل می‌خورند

حتما شما این ضرب المثل قدیمی را شنیده‌اید که می‌گوید، صبحانه را خودت بخور، ناهار را با دوستت و شام را به دشمنت بده. این ضرب المثل به خوبی اهمیت خوردن صبحانه را به شما نشان می‌دهد. صبحانه یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی روزانه شما است. این وعده باید به گونه‌ای باشد که انرژی شما را در طول روز تامین کند.

بهتر است صبحانه‌ای شاهانه که کربوهیدارت، پروتئین و چربی سالم و فیبر زیادی دارد نوش جان کنید. حتما از میوه‌ها در وعده غذایی صبح خود استفاده کنید.

۵. ورزش منظم می‌کنند

مانند رژیم غذایی سالم، ورزش منظم نیز عادت افراد موفق است. همچنین ورزش منظم انرژی شما را افزایش می‌دهد. شفافیت، تمرکز، پاک‌سازی، لذت‌بردن از زندگی، زندگی طولانی‌تر و تسکین استرس، فقط چند مورد از صد‌ها دلیل ورزش روزانه افراد موفق است. حتی ورزش‌های کششی ساده اول صبح، یوگا و یا حتی چند دقیقه دویدن روی تردمیل کافی است.

۶. روز خود را با لبخند و شادی آغاز می‌کنند

حتما تا الان متوجه شده‌اید که شروع صبح چه تاثیری روی کل روز می‌گذارد. انجام کار‌های پر انرژی در شروع صبح، اولین قدم برای داشتن یک روز فوق العاده است.

۷. روحیه شکرگزاری و سپاسگزاری را در خود تقویت می‌کنند

شکرگزار بودن عادت افراد موفق است. داشتن روحیه شکرگزاری، باعث احساس خوشبختی است. افراد موفق همیشه از دیگران به خاطر کمک هایشان تشکر میکنند. شکرگزاری احساسات خوب را تقویت میکند و باعث افزایش شادی زندگی میشود.

۸. دوستان خوش بین دارند

همه ما این جمله را شنیده‌ایم که «شما ترکیبی از ۵ فرد اصلی زندگیتان هستید» در واقع باید گفت این موضوع کاملا درست است. افراد و به خصوص دوستان صمیمی روی هم تاثیر بسیار زیادی دارند.

کافی است تصور کنید اگر در محیط کار روز بدی را داشته‌اید، مطمئنا در خانه هم چندان سرحال نیستید و برعکس اگر محیط کاریتان شاد و پر جنب و جوش باشد، شما هم به صورت ناخودآگاه انرژی بسیار زیادی برای انجام کار‌ها خواهید داشت؛ بنابراین اگر می‌خواهید زندگی شادی داشته باشید، دوستان شاد و سرزنده که انرژی مثبت دارند انتخاب کنید. یک دوست خوب و با انگیزه می‌تواند شما را از خلق افسرده نجات دهد.

۹. فردی اجتماعی هستند

اجتماعی بودن عادت افراد موفق است. سعی کنید با افراد بیشتری در تعامل باشید، حتما لازم نیست کل وقتتان را در اداره یا خانه بگذارنید. می‌توانید برای خوردن قهوه یا ناهار با همکارانتان بعد از ساعت کاری وقت بگذارید و دوستان جدید پیدا کنید. به خصوص اگر فریلنسر هستید و از خانه کار می‌کنید، حتما هر روز ساعتی را بیرون از خانه باشید.

اگر خانه دار هستید، می‌توانید با سایر دوستان خود وقتی برای آشپزی کردن با هم یا بردن کودکان به پارک داشته باشید. می‌توانید کلاس‌های آموزشی در خانه برگزار کنید و از این راه برای خودتان درآمد کسب کنید.

۱۰. به طور مرتب مطالعه می‌کنند

زندگی در بزرگسالی آن‌چنان پر از مشغولیت‌ها و مسئولیت‌ها است که به ندرت فرصتی برای مطالعه‌ کتاب پیدا می‌شود. یکی از آدم‌های مشهوری که مطالعه را به شکل جدی به یکی از رسوم زندگی‌اش تبدیل کرده است، وارن بافت است؛ این شخص ۸۰ درصد از وقت روزانه‌اش را به مطالعه اختصاص می‌دهد. دلیل وی برای مطالعه نیز این است که باور دارد.

با توجه به این مسئله، باید در انتخاب کتاب نیز دقت کنید؛ زیرا آدم‌های فوق‌العاده موفق، آموزش را به سرگرمی ترجیح می‌دهند – با این حال، غرق شدن در دنیای فانتزی، داستانی، و سایر ژانر‌ها نیز ضرری به شما نمی‌رساند.

۱۱. در مورد کسب و کارشان مطلع هستند

اگر دانشجو یا شاغل هستید، بهتر است در زمینه فعالیت خود از آخرین اخبار روز باخبر باشید. آگاهی و داشتن اطلاعات عمومی در مورد کسب و کار یا رشته تحصیلیتان کمک می‌کند یک پله نسبت به سایرین جلوتر باشید. سعی کنید همیشه کاری برای یادگیری داشته باشید. اگر کار شما تولید محتوا یا طراحی گرافیکی است، از ویدیو‌های یوتیوب و خواندن مقاله در زمینه کاری خود عقب نمانید.

حتی اگر کارمند هستید، می‌توانید از ویدیو‌های موجود در گوگل کاری به عنوان سرگرمی در خانه یاد بگیرید. همیشه یادگیری یک کار یا زبان جدید می‌تواند بخش‌های ذهن را فعال نگه داشته و هوش شما را افزایش دهد.

۱۲. گوش‌دادن فعال را بلدند

گوش دادن فعال مهارتی کلیدی و عادت افراد موفق و ثروتمند است. کمتر سخن گفتن و بیشتر گوش کردن باعث می‌شود که نیاز‌های دیگران را بهتر درک کنند. توانایی گوش‌دادنتان را تقویت کنید تا بتوانید مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود بخشید و روابطتان را پرورش دهید؛ این نکات برای موفق‌شدن ضروری هستند.

۱۳. زمانی برای سرگرمی اختصاص می‌دهند

وقتی صحبت از رسوم و عادات روزانه زندگی آدم‌های موفق به میان می‌آید، شاید به ذهن هیچ کس نرسد که سرگرمی می‌تواند به عنوان نوعی فعالیت برای مراقبت از خود یا عاملی مهم برای بهبود وضعیت هیجانی به شمار رود. در حقیقت، گاهی اوقات آدم‌ها آن‌چنان غرق مطالعه یا فعالیت بدنی می‌شوند که فراموش می‌کنند استراحت و سرگرمی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

هر نوع فعالیتی را که باعث حرکت خون در بدن و افزایش خلاقیت ذهنی‌تان می‌شود، می‌توانید به عنوان سرگرمی خلاقانه به رسوم و عادات زندگی‌تان بیفزایید.

اگر دقیقا نمی‌دانید به چه سرگرمی‌هایی مشغول شوید، از فعالیت‌هایی شروع کنید که بیش از همه برایتان لذت‌بخش هستند؛ سپس اجازه دهید ایده‌ها و علایق‌تان این فعالیت‌ها را به تکامل برسانند و وارد حوزه‌های جدیدتری کنند.

۱۴. بین زندگی شغلی و حرفه‌ای خود تعادل برقرار می‌کنند

هر انسان موفقی در دنیا باید بتواند تعادل زندگی شخصی و کار خود را حفظ کند. هر کدام از این بخش‌ها اهمیت خاص خودشان را دارند و نباید نادیده گرفته شوند.

۱۵. درآمد و سرمایه خود را مدیریت می‌کنند

مدیریت مالی عادت افراد موفق است. آن‌ها می‌دانند که باید پول خود را در کجا خرج کنند و در این رابطه از نظر متخصصان این حوزه هم کمک می‌گیرند.

نظر شما