بازنشستگان

اطلاعیه مهم صندوق بازنشستگی کشوری برای بازنشستگان | افزایش حقوق جدید در راه است؟

اطلاعیه مهم صندوق بازنشستگی کشوری برای بازنشستگان | افزایش حقوق جدید در راه است؟

امروز آخرین مهلت پذیرش اسناد درمان بازنشستگان کشوری و فرهنگیان بازنشسته سال ۱۴۰۲ است.

امروز آخرین مهلت پذیرش اسناد درمان بازنشستگان کشوری و فرهنگیان بازنشسته سال ۱۴۰۲ است.

اطلاعیه مهم صندوق بازنشستگی کشوری برای بازنشستگان

اداره کل خدمات رفاهی صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد که مهلت پذیرش اسناد خسارت درمانی سال ۱۴۰۲ صرفا تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۳ می باشد.

امروز آخرین مهلت برای بازنشستگان کشوری است تا مدارک و اسناد خسارت های پزشکی را به شعی و نمایندگی های شرکت آتیه سازان تحویل دهند   

گفتنی است بنابر اعلام صندوق بازنشستگی کشوری با توجه به اتمام قرارداد هزینه جبران خسارت ۱۴۰۲ در تاریخ ۲۹/۱۲/۱۴۰۲ به اطلاع می رساند که بازه زمانی پذیرش اسناد خسارت متفرقه سال ۱۴۰۲ صرفا تا پایان اردیبهشت سال ۱۴۰۳ می باشد. 

فرمول افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

از سوی دیگر، بر اساس ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی، این سازمان «مکلّف» است در تعیین میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چند نکته را لحاظ کند؛ 

اول اینکه؛ باید حداقل یک بار در سال، حقوق بازنشستگان مورد بررسی قرار گیرد و دولت نسبت به افزایش آن از طریق طرح در هیئت وزیران و تصویب میزان مورد نظر، اقدام کند. نکته آنکه سازمان تامین اجتماعی به عنوان پیشنهاددهنده و هیئت وزیران به عنوان تصویب کننده، باید میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را متناسب با «افزایش هزینه های زندگی» ،به اندازه «سبد معیشت و هزینه های زندگی کارگران بازنشسته» تعیین کند به نحوی که حقوق پرداختی کارگران بازنشسته مطابق با تورم واقعی کشور به روز رسانی شود. 

دوم آنکه؛ در ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی به صراحت تاکید شده که این سازمان مکلف است میزان مستمری‌های بازنشستگی را در فواصل زمانی مختلف در سال افزایش دهد؛ به عبارتی قانون دست این سازمان را برای افزایش حقوق چندباره در سال و متناسب با شرایط زندگی کارگران باز گذاشته است؛ هرچند که در عمل، اغلب این افزایش حقوق به همان میزان حداقلی یعنی سالی یک بار محدود می ماند و البته، تاخیر در اعمال آن نیز به عادت تبدیل شده است.

نکته دیگر آنکه در مجموع، آنچنان که در ماده 111 قانون تامین اجتماعی تصریح شده، میزان افزایش حقوق بازنشستگان کارگری باید به نحوی تعیین شود که از حداقل حقوق یک ماه کارگران کمتر نباشد. 

با این همه، اکنون یک ماه از آغاز سال1403 گذشته اما معادله مشخص افزایش حقوق کارگران بازنشسته برای دولت مجهول و بلاتکلیف مانده؛ موضوعی که  بازنشستگان تأمین اجتماعی را همچنان چشم انتظار مصوبه هیات وزیران برای افزایش حقوق و زمان دقیق واریز آن نگه داشته است.

وی تصریح کرد: در مجموع در تکالیف برنامه هفتم، هرآنچه که نظام بیمه‌ای باید در قالب تعهداتی برای بازنشستگان و اقشار مختلف انجام دهد و به ما ابلاغ شود، به موجب قانون پیش خواهیم برد.

ورود مجلس به همسان سازی حقوق بازنشستگان

رفع ایرادات طرح ساماندهی و همچنین متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در دستور کار این هفته کمیسیون اجتماعی مجلس قرار دارد؛ ظاهراً قرار است نشست متناسب‌سازی با حضور مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری، روز سه شنبه در کمیسیون اجتماعی برگزار شود.

در عین حال، قرار است نشستی با حضور اعضای هیات عالی نظارت مجمع تشخیص با هدف رفع ایرادات طرح ساماندهی برگزار شود؛ این نشست احتمالاً آخرین نشست مجلس یازدهم در ارتباط با طرح ساماندهی‌ست و سوال این است که آیا این جلسه به هدف خود یا همان اقناع هیات عالی نظارت دست پیدا می‌کند؟ آیا بالاخره مجلس یازدهم خواهد توانست مقدمات حذف پیمانکاران نیروی انسانی را فراهم سازد؟

زمان اعمال افزایش حقوق بارنشستگان مشخص شد

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی درباره زمان اعمال افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان گفت: بحث افزایش حقوق بازنشستگان مربوط به بودجه سنواتی است که این ماه اعمال خواهد شد و معوقه فروردین‌ بازنشستگان سازمان را هم سعی می‌کنیم در خردادماه پرداخت کنیم.

تعداد افراد شاغل در کشور در زمستان 1402 بالغ بر 24.1 میلیون نفر بوده است. از این تعداد 84.4 درصد را مردان و 15.6 درصد را زنان تشکیل داده اند.

میرهاشم موسوی در حاشیه نشست با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس درباره زمان اعمال افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان که طبق قانون از ابتدای سال ۱۴۰۳ لازم الاجرا است، عنوان کرد: بحث افزایش حقوق بازنشستگان مربوط به بودجه سنواتی است که بنابر برنامه‌ریزی که انجام دادیم، این ماه اعمال خواهد شد و حقوق اردیبهشت‌ماه بازنشستگان تأمین اجتماعی را با احتساب افزایش حقوق پرداخت می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی افزود: معوقه فروردین‌ماه بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی را هم سعی می‌کنیم در خردادماه پرداخت کنیم.

بلاتکلیفی درباره زمان واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان

البته، ماجرا تنها به همین نقطه محدود نمانده؛ پس‌لرزه تاخیر دولت در تعیین تکلیف میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، نه تنها در فیش حقوقی و حساب این گروه از بازنشستگان مشاهده شده بلکه این تاخیر، حالا از نبود صدای واحد در سازمان تامین اجتماعی نیز پرده برداشته است.  

در شرایطی که اخیرا سید مرتضی حسینی؛ معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان تامین اجتماعی ازاعمال افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در «اردیبهشت ماه امسال» خبر داد، روز گذشته رئیس این سازمان، زمان پرداخت مابه‌التفاوت فروردین امسال را «خرداد» اعلام کرد. 

این در حالی است که حسینی گفته بود: همانند گذشته، پرداخت‌های جدید حقوق بازنشستگان به اضافه مابه التفاوت فروردین ماه، از اردیبهشت امسال اعمال خواهد شد.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان در هاله‌ای از ابهام

با این همه، نه تنها دولت در روال قانونی تاخیر کرده بلکه 32 روز از سال جدید سپری شده اما میزان افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی یا به عبارتی کارگران بازنشسته بلاتکلیف مانده است.

هرچند میزان افزایش حقوق این گروه از بازنشستگان تا این لحظه اعلام و ابلاغ نشده اما پیش‌تر رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ با اعلام اینکه «بنابر مصوبه بودجه 1403، کف حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، ماهانه ۹ میلیون تومان خواهد بود»، درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تاکید کرد که «مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی، متناسب با افزایش ۳۵ درصدی دستمزد کارگران، به همین میزان افزایش پیدا می‌کند.»

این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی تا این لحظه این میزان افزایش حقوق را برای بازنشستگان زیرمجموعه این سازمان تایید یا تکذیب نکرده است.

ماده 111 قانون تامین اجتماعی نیز به صراحت اعلام کرده که میزان مستمری ازکارافتادگی کلی و مستمری بازنشستگی و مجموع مستمری بازماندگان، در هر حال نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد.

بر همین اساس انتظار می‌رود هیات دولت با افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی -طبق مصوبه شورای عالی کار برای دستمزد کارگران- موافقت کند که در این صورت، حقوق بازنشستگان حداقل بگیر به میزان ۳۵ درصد افزایش خواهد یافت. البته این موضوعی است که باید به زمان ابلاغ مصوبه دولت موکول کرد و دید آیا دولتی ها این قانون را در افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی لحاظ می کنند یا خیر.

نظر شما