حنا

خواص ناشناخته حنا برای سلامتی | حنا برای بدن مفید است یا مضر؟

خواص ناشناخته حنا برای سلامتی | حنا برای بدن مفید است یا مضر؟

حنا دارای خواص و فواید درمانی بی نظیری است، از فواید حنا می توان به درمان سریع زخم، درمان سردرد، تنظیم فشار خون، درمان کچلی و تقویت بینایی اشاره کرد.

حنا دارای خواص و فواید درمانی بی نظیری است، از فواید حنا می توان به درمان سریع زخم، درمان سردرد، تنظیم فشار خون، درمان کچلی و تقویت بینایی اشاره کرد.

تمام فواید و خواص حنا را برای درمان و زیبایی بشناسید

حنا گیاهی که آن را گیاه هزار و یک خاصیت می نامند پوست و مو را زیبا می سازد، نیروی جنسی را تقویت می کند و سردردهای شدید را درمان می کند. برای آشنایی با مهمترین فواید و خواص حنا با ما همراه شوید. در بسیاری از فرهنگ ها برگ های حنا به خوبی به خاطر توانایی آن برای رنگ کردن مو، ناخن و پوست شناخته شده اند. اما افراد کمتری در مورد فواید قابل توجه سلامتی حنا می‌دانند مگر این که با روش دارویی آشنا باشند.

گیاه حنا چیست؟

گیاه حنا با نام علمی Lawsonia inermis از منطقه آسیا سرچشمه می گیرد، این گیاه در میان فهرست اصلی گیاهان آسیایی و فواید آن قرار دارد. رایج ترین کاربرد حنا، رنگ کردن مو، ناخن ها و هنر بدن معروف به مهندی است که در هند و برخی بخش های آسیا بسیار محبوب است زیرا وقتی برگ ها را له می کنید، رنگ قهوه ای و قرمز تیره ایجاد می کند که می تواند برای مو، پوست و ناخن ها بدون هیچ عارضه جانبی استفاده شود.

گیاه حنا به ویژه قسمت برگ آن دارای ویژگی های پزشکی مؤثر است که فواید بسیاری برای سلامت انسان دارد:

قطعات گیاهی مورد استفاده: بیشتر برگ ها، گیاهی هستند که به عنوان دارو و رنگ مورد استفاده قرار می گیرند. اما پوست درخت و روغن اسانس استخراج شده از گل ها، تا حدودی مورد استفاده قرار گرفته اند. برگ ها باید از گیاهانی که در حدود سه سال قدمت دارند جمع‌آوری و خشک شوند و به پودر تبدیل شوند.

هر سال از مساحت زیر کشت یک هکتار را می توان در حدود 1.5 تا 2 تن مواد گیاهی به دست‌آورد. گل ها باید صبح زود جمع‌آوری شوند و سپس برای استخراج روغن تقطیر شوند. پوست درخت از بریده شاخه ها در صورت نیاز جمع‌آوری می شود.

فواید و خواص درمانی و زیبایی حنا

با وجود خواص و مزایای متعددی که برای گیاه پرخاصیت حنا وجود دارند، می توان به موارد ذیل اشاره نمود؛

ویژگی های ضد التهابی :

برخی مطالعات ثابت کرده اند که روغن حنا که از برگ حنا حاصل می شود، راه حلی مؤثر برای شرایط ناشی از التهاب و درد مفاصل هستند. روغن حنا حاوی برخی از ترکیبات زیست فعال است و نیز اثر مشابهی بر ضد التهاب دارد که به عنوان داروی ضد التهاب شناخته می شود. فقط استفاده از روغن حنا در ناحیه آسیب دیده ممکن است به کاهش درد کمک کند.

دلیل اینکه چرا مردم سنتی از حنا استفاده می کنند تا موها، ناخن ها و قسمت های بدن خود را رنگ کنند، نه تنها به این خاطر که رنگ عالی دارد. بلکه چون برگ های حنا همچنین حاوی برخی ویژگی های شگفت انگیز برای مراقبت از مو و پوست هستند. برگ های حنا می توانند برخی از شرایط مو مانند ریزش مو، شوره سر و خارش پوست سر را درمان کنند.

در حالی که برای مراقبت از پوست، برگ های حنا می توانند چندین بیماری از جمله اگزما را به خاطر خواص ضد قارچی درمان کنند. می توانید فواید شگفت انگیز روغن نارگیل برای پوست را با حنا برای نتیجه قابل توجه ترکیب کنید. در مطلب ماسک حنا، برای درمان ریزش مو و تقویت مو به طور کامل به خواص حنا و روش استفاده از آن برای مو در بخش سلامت نمناک پرداخته شده است.

حنا

اثرات ضد میکروبی حنا :

برگ های حنا در حقیقت نه تنها ضد باکتری هستند، بلکه حاوی اثرات ضد قارچی و ضد ویروسی هستند. بنابراین برگ های حنا برای درمان گلو درد و تب مؤثر هستند. همانطور که دراین 2 مورد اشاره شد، خواص ضد قارچ یافت شده در برگ های حنا نیز درمان چندین بیماری پوستی مؤثر است.

حنا منبع عالی ویژگی های قابض :

ویژگی های قابض نیز تاثیر مشابهی بر روی پوست دارند. براساس برخی مطالعات تحقیقاتی نشان می دهند، میزان قابل توجهی از ویژگی های قابض که در حنا یافت می شوند و به افراد برای حفظ پوست سالم آنها کمک می کنند.

خاصیت ضد پیری طبیعی حنا :

همانطور که در مورد قبلی ذکر شد، حنا همچنین خاصیت ضد پیری دارد و ثابت شده است که خواص ضد پیری برای بهبود قابلیت کشش پوست و برای جلوگیری از چروک زودرس و کاهش علائم پیری را دارد. علاوه بر این برگ های حنا برای پوست، با ترکیب ضد قارچ و ضد باکتری کاملا عالی هستند.

حنا نسخه خانگی برای تب :

این واقعیت که برگ های حنا، درمان خانگی مؤثر برای تب هستند بیش از یک قرن به خوبی شناخته و ثابت شده است، چرا که از زمان باستان بخشی از آیورودا بوده است. به این دلیل است که برگ های حنا توانایی جذب گرما را دارند و به کاهش دمای بالای ناشی از تب کمک می کنند.

این دما در واقع علائم نرمال است چون وقتی بدن به ویروس و باکتری آلوده می شود، این دما نشانه این است که چیز اشتباهی در بدن وجود دارد؛ اما زمانی که خیلی بالا است می تواند واقعا خطرناک باشد.

حنا برای درمان سردرد و میگرن :

آیا علت اصلی میگرن و سردرد را می‌دانید؟ آنها زمانی رخ می دهند که خون به طور طبیعی در مویرگ ها نفوذ کنند. در دوران بارداری، میگرن و سردرد شایع است که مادران باردار به آن مبتلا می شوند. اما آنها باید از هر گونه مسکن به خاطر جنین خودداری کنند. برگ های حنا راه حل طبیعی هستند. زیرا تنها با اعمال آب گیاه به پوست درد کاهش می یابد؛ چون خواص ضد التهابی آن باعث تسکین تنش و بهبود جریان خون خواهد شد.

حنا برای درمان طبیعی سردرد :

علائم بی خوابی ممکن است در هر فردی رخ دهد و علل آن ممکن است متفاوت باشند. تاثیر محرومیت از خواب بر مغز نوجوانان می تواند وحشتناک باشد. با این حال، ثابت شده است که برگ های حنا راه حل طبیعی مؤثر برای هر نوع اختلالات خواب هستند. روغن حنا ممکن است به این موضوع کمک کند زیرا حاوی تاثیر آرامش بخش برای خواب عمیق است.

 

حنا

حنا برای بهبود سلامت زبان :

جویدن برگ های حنا به کاهش خطر بیماری های لثه و درمان زخم دهان کمک می کند.

حنا درمان طبیعی برای خارش پوشک :

کمی پودر حنا در ناحیه ملتهب برای کاهش گرما و خارش به تسکین آن کمک می کند.

حنا برای درمان اسهال خونی :

دانه های حنا می توانند اسهال خونی را درمان کنند. دانه های حنا را خرد کرده و آن را با روغن مخلوط کنید. توپ های کوچک درست کنید و با آب قورت دهید تا اسهال خونی را درمان کنید.

حنا برای دفع مسمومیت قوی :

با خیس کردن برگ های گیاه حنا در آب و سپس مصرف مایع به بهبود طحال و سلامت کبد کمک کنید.

حنا برای تنظیم فشار خون :

یکی از اثرات حنا، استفاده از آن برای سلامت قلب است. اگر آب و دانه های حنا مصرف کنید، می توانید از تاثیرات فشارخون پایین لذت ببرید که استرس را بر سیستم قلبی و عروقی کم می کند و به طور مؤثر فشار خون را کاهش می دهد. این کار می تواند به جلوگیری از ساخت پلاکت در قلب و شریان ها، جلوگیری از حملات قلبی و سکته، کمک کند.

نظر شما