ویتامین

هشدار این ویتامین ها باهم تولید سم می کند | تداخل دارویی ویتامین ها باهم

هشدار این ویتامین ها باهم تولید سم می کند |  تداخل دارویی ویتامین ها باهم

بسیاری از افراد برای بهبود سلامت خود یا پیشگیری از بیماری از مکمل ها استفاده می کنند. در ایالات متحده، مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو بررسی نمی شوند.

بسیاری از افراد برای بهبود سلامت خود یا پیشگیری از بیماری از مکمل ها استفاده می کنند. در ایالات متحده، مکمل ها توسط سازمان غذا و دارو بررسی نمی شوند. این بدان معناست که آنها دستورالعمل های دقیقی برای پیروی یا هشدارهایی در مورد تداخلات احتمالی مانند داروهای تجویزی و ویتامین ها ارائه نمی دهند. بنابراین، باید توجه داشته باشید که چه مکمل هایی مصرف می کنید، چه زمانی آنها را مصرف می کنید و چه مقدار مصرف می کنید.

چه ویتامین‌هایی را نباید با هم خورد؟

به موارد زیر دقت کنید:

ویتامین C با ویتامین B-12

ویتامین C یک آنتی اکسیدان ضروری برای سلامت سیستم ایمنی است. ویتامین B-12 به حفظ سیستم عصبی و تشکیل گلبول های قرمز کمک می کند. مطالعات نشان می دهد که مصرف همزمان این دو مکمل ممکن است میزان ویتامین B-12 دریافتی شما را کاهش دهد. بنابراین، کارشناسان توصیه می کنند این مکمل ها را حداقل با فاصله دو ساعت مصرف کنید.

مکمل ویتامین A با غذاهای غنی از ویتامین A

از آنجایی که ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است، هر مقدار اضافی از آن در بدن ذخیره می شود. بنابراین، لازم نیست هر روز ویتامین A مصرف کنید. ویتامین A بیش از حد می تواند منجر به ضعیف تر شدن استخوان ها و شکستگی های استخوانی با افزایش سن شود. همچنین می تواند برای نوزادان متولد نشده مضر باشد.

اگر باردار هستید یا مکمل ویتامین A مصرف می کنید، از خوردن جگر خودداری کنید. این ماده غذایی به قدری سرشار از ویتامین A است که حتی اگر مکمل ویتامین A مصرف نمی کنید، برای جلوگیری از مصرف بیش از حد آن، فقط باید هفته ای یک بار مصرف کنید.

اسید فولیک (ویتامین B9) و ویتامین B12

در حالی که هر دوی این ویتامین های B مهم هستند، مصرف بیش از حد اسید فولیک یا فولات در واقع می تواند علائم کمبود ویتامین B12 را پنهان کند. بنابراین، قبل از افزودن این مکمل ها به رژیم خود، با پزشک خود صحبت کنید تا سطح ویتامین شما را بررسی کند.

ویتامین E و ویتامین K

به خوبی اثبات شده است که مکمل ویتامین E می تواند منجر به افزایش خونریزی در برخی افراد شود. برخی از پزشکان مکمل ویتامین K را برای کمک به لخته شدن خون تجویز می کنند. مصرف همزمان ویتامین E می تواند اثرات ویتامین K را خنثی کند.

سایر ترکیباتی که باید از آنها پیشگیری کنید عبارتند از:

مس و روی

مس و روی هر دو از مواد معدنی مهم هستند. اکثر مردم از طریق رژیم غذایی خود به اندازه کافی از این مواد مغذی دریافت می کنند. مس به رشد مغز، سلامت سیستم عصبی و ساخت بافت های مهم بدن کمک می کند. روی یک ماده معدنی مهم برای بدن است.

مواد معدنی مختلف در صورت مصرف همزمان می توانند برای جذب شدن در سیستم گوارش رقابت کنند. بنابراین، اگر مس و روی را با هم مصرف کنید، معمولاً یکی از آنها جذب ضعیفی دارد. در مورد این دو مکمل، روی برنده است. افرادی که مقدار زیادی مکمل روی مصرف می کنند ممکن است دچار کمبود مس شوند.

چای سبز و آهن

هر دوی اینها به تنهایی فواید زیادی دارند. چای سبز دارای ترکیبات ضد التهابی است که ممکن است به افراد مبتلا به بیماری هایی مانند بیماری التهابی روده کمک کند. آهن برای ساخت هموگلوبین، پروتئینی در خون شما، مهم است. با این حال، وقتی با هم مصرف شوند، آنتی اکسیدان های چای سبز به آهن متصل می شوند. این امر اثرات مثبت مصرف چای سبز را کاهش می دهد.

کلسیم با سایر مواد معدنی

کلسیم یک ماده معدنی مهم برای سلامت استخوان است. مصرف مکمل کلسیم می تواند بر نحوه جذب سایر مواد معدنی از جمله روی، منیزیم یا آهن توسط بدن تأثیر بگذارد. اگر ترکیبی از این مکمل ها را مصرف می کنید، با پزشک تان در مورد بهترین زمان جذب حداکثری هر ماده معدنی صحبت کنید.

ویتامین

چه مدت باید بین ویتامین های مختلف صبر کنم؟

فاصله زمانی بین ویتامین ها به نوع ویتامینی که مصرف می کنید بستگی دارد. اما یک قانون ثابت باقی می ماند – مهم این است که هر ویتامین را در یک زمان ثابت در هر روز مصرف کنید.

وقتی صحبت از نوع ویتامین محلول در چربی (ویتامین های A، D، E و K) می شود، بهتر است این ویتامین ها را هنگام غذا مصرف کنید. خوردن چربی به عنوان بخشی از وعده غذایی به انتقال این ویتامین ها در جایی که بدن شما بیشتر به آنها نیاز دارد کمک می کند.

علائم ترکیب اشتباه یا مصرف بیش از حد ویتامین چیست؟

برخی از ویتامین ها در صورت مصرف بیش از حد می توانند خطرناک باشند. ویتامین ها به صورت محلول در آب و محلول در چربی وجود دارند. اگر ویتامین های محلول در آب بیش از حد مصرف کنید، مقدار اضافی آن در ادرار شما دفع می شود. اما مصرف بیش از حد ویتامین‌های محلول در چربی به این معنی است که مازاد آن در سلول‌های بدن ذخیره می‌شود و تخلیه و خلاص شدن از شر آن را سخت‌تر می‌کند. بنابراین می توانند به سطوح سمی برسند.

ویتامین B6 نیز می تواند در صورت مصرف بیش از حد خطرناک باشد. مصرف بیش از حد این ویتامین می تواند علائم عصبی ایجاد کند. ممکن است در اندام های خود بی حسی یا گزگز احساس کنید. در عین حال، برخی از ویتامین ها با داروها به روش های بالقوه مضر تداخل دارند. به عنوان مثال، ویتامین K می تواند اثربخشی رقیق کننده های خون را کاهش دهد.

صبح و شب چه ویتامینی مصرف کنم؟

صبح ها سراغ ویتامین های B بروید. اینها به طور ایده آل باید در وعده صبحانه مصرف شوند به این دلیل که می توانند انرژی زا باشند، و برای قبل از خواب و شب مناسب نیستند.

عصرها، ویتامین E را امتحان کنید. نشان داده شده است که ویتامین E از اختلال حافظه ناشی از کم خوابی مزمن جلوگیری می کند. همچنین ممکن است به شما کمک کند به خواب بروید.

نظر شما