طلا و سکه

پیش بینی قیمت طلا و سکه امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ | طلا و سکه در یک قدمی کانال جدید

پیش بینی قیمت طلا و سکه امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ | طلا و سکه در یک قدمی کانال جدید

طلا در روز چهارشنبه، قیمت سکه امامی در معاملات پشت خطی چهارشنبه شب به ۴۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید که در مقایسه با عصر چهارشنبه ۲۰۰ هزار تومان گران شده است.

بنا بر ادعای معامله‌گران به دنبال نوسانات بازار جهانی طلا در روز چهارشنبه، قیمت سکه امامی در معاملات پشت خطی چهارشنبه شب به ۴۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید که در مقایسه با عصر چهارشنبه ۲۰۰ هزار تومان گران شده است. بنابراین باتوجه‌ به شرایط موجود عده‌ای از سکه بازان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت سکه امامی وارد کانال ۴۱ میلیون تومان شود.

سکه در یک قدمی کانال جدید/ پیش بینی قیمت امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ 

قیمت سکه امامی در جریان معاملات نقدی روز گذشته تحت‌تأثیر نوسانات بازار جهانی طلا صعودی شد و در صورتی‌که هر کانال قیمتی را به ۱۰ پله مساوی تقسیم کنیم؛ این فلز گران‌بهای داخلی روز چهارشنبه با رشد سه پله‌ای تا سطح ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بالا رفت؛ اما در واپسین ساعات کاری بازار بنا بر اعلام سایت اتحادیه طلا و جواهر با ۴۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به کار خود پایان داد.

اما در معاملات پشت خطی چهارشنبه‌ شب شیب صعودی سکه تا حدودی تند شد و بر اساس آنچه که معامله‌گران در بازار شبانه ادعا کرده‌اند قیمت این فلز زرد رنگ داخلی در پشت خط چهارشنبه‌شب به ۴۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید.

فعالان درباره رشد شبانه نرخ سکه‌ امامی بر یک دلیل مهم تأکید داشتند و آن هم تداوم رشد شارپی قیمت اونس طلا بود. در همین رابطه دیروز شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) آمریکا برای ماه آوریل (فروردین) منتشر شد که این داده‌ها نشان می‌دهد تورم هسته آمریکا به پایین‌ترین سطح خود در سه سال اخیر رسیده است. بر همین اساس قیمت طلای جهانی روز چهارشنبه (۲۶ اردیبهشت) به بالاترین سطح سه هفته اخیر خود رسید و در حول‌وحوش ۲۳۸۴ دلار معامله شد.

البته این پایان ماجرا نبود و این فلز گران‌بهای جهانی بامداد پنجشنبه تا محدوده ۲۳۹۶ دلار رشد کرد و صبح پنجشنبه با قیمت ۲۳۹۲ دلار به فروش رسید. در شرایط کنونی تحلیلگران فنی معتقدند که مرز مقاومتی مهم برای اونس طلا محدوده ۲۴۰۵ دلار است. از سوی دیگر ماندگاری طلا بالای مرز حمایتی ۲۳۸۵ دلار اهمیت زیادی دارد.

 بنابراین باتوجه‌به شرایط موجود عده‌ای از سکه بازان پیش‌بینی می‌کنند که قیمت سکه امامی در روند معاملاتی روز پنجشنبه وارد کانال ۴۱ میلیون تومان شود؛ اما در مقابل این دیدگاه برخی هم می‌گویند که بازارساز با مداخله ارزی خود جلوی نوسانات ارزی را گرفته است. از سوی دیگر مقامات رسمی بانک مرکزی نیز با اعلام سیاست‌های ارزی جدید خود سیگنال کاهش قیمت را به بازار مخابره کردند. به باور آنها درصورتی‌که دلار کاهشی شود این اتفاق می‌تواند تا حدودی اثر طلا جهانی در بازار سکه را تعدیل کند.

در مجموع برای روز پنجشنبه نوسان سکه بروز مرز ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مهم است. درصورتی‌که از این محدوده عقب‌نشینی کند احتمال برگشت سکه تا نیمه کانال ۴۰ میلیون تومان وجود دارد.

با اینکه آخر هفته است تردد در بازار بزرگ تهران کمتر از روز‌های دیگر به‌نظر می‌رسد. در بازار بزرگ چند پاساژ اصلی طلافروشی ازجمله بازار طلا و جواهر ایران، بازار زرگرها، پاساژ احسان، دلگشا، آینه و شمس‌العماره قرار دارند که کم و بیش خرید و فروشی در آن‌ها انجام نمی‌شود. جلوی ورودی بازار طلا و جواهر ایران چند نفر روی صندلی نشسته‌اند و درحالی که در بازار نیمه‌باز است اجازه ورود نمی‌دهند.

وقتی می‌پرسیم از کجا می‌شود طلا خرید، می‌گویند در سطح شهر می‌توانید مغازه‌هایی پیدا کنید که باز هستند. کمی آنطرف‌تر از پاساژ طلا و جواهر، خیابان زرگر‌ها یعنی یکی از قدیمی‌ترین راسته‌های طلافروشی ایران قرار دارد. مغازه‌های این راسته هم در سکوت سنگینی به سر می‌برند و خرید و فروشی ندارند. اغلب پاساژ‌های دیگر بازار هم فقط در ورودی‌شان باز است. تنها یکی دو مغازه در بازار بزرگ بازند که آن‌ها هم کرکره ویترینشان را تا نیمه بالا داده‌اند، اما در مغازه‌ها خریداری دیده نمی‌شود.

نزدیک به چند هفته از اعتراض طلافروشان می‌گذرد. طلافروشان در اعتراض به تبصره۴ ماده۱۸ سامانه جامع تجارت که کلیه صنوف را ملزم به ثبت موجودی و دارایی می‌کند، به نشانه اعتراض اقدام به تعطیلی طلافروشی‌های خود کرده‌اند. به‌دنبال اعتراض طلافروشان، مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صمت جلساتی با طلافروشان برگزار کرده است. روز گذشته هم رئیس اتحادیه طلا و جواهر از توافق اولیه بین ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صمت در مورد اصلاح ضوابط ثبت موجودی خبر داد و عنوان کرد: «ما از طریق اتحادیه به همکاران خود اعلام کرده‌ایم که مغازه‌های خود را باز کنند.» با وجود این، ماراتن اعتراض طلافروشان نشان می‌دهد آن‌ها به‌دنبال کیمیاگری هستند تا بدون اینکه موجودی کامل طلایشان را گزارش کنند و معامله‌هایشان را مانند دیگر صنف‌ها شفاف کنند به فعالیتشان در بازار ادامه دهند.

نظر شما