وام ازدواج

اعلام مبلغ وام ازدواج سال ۱۴۰۳ | شرایط دریافت وام ازدواج برای این افراد

اعلام مبلغ وام ازدواج سال ۱۴۰۳ | شرایط دریافت وام ازدواج برای این افراد

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی به زوج های زیر ۲۵ سال در سال آینده ۳۵۰ میلیون تومان وام ازدواج پرداخت خواهد شد.

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی به زوج های زیر ۲۵ سال در سال آینده ۳۵۰ میلیون تومان وام ازدواج پرداخت خواهد شد.

شرایط دریافت وام ازدواج برای این افراد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۳ کل کشور در بخش هزینه ای، جزء ۱ بند ث تبصره ۱۳ لایحه را به تصویب رساندند.

بر اساس این مصوبه؛ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است مطابق با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قوانین مربوط به ایثارگران، قانون حمایت از حقوق معلولان، قانون جهش تولید دانش بنیان، قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی و تسهیلات موضوع ماده(۷۷) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲) ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه زندانیان نیازمند از محل سپرده های قرض الحسنه اعم از جاری و پس انداز شبکه بانکی (غیر از بانک های قرض الحسنه) پس از کسر سپرده قانونی را تا سقف سه میلیون میلیارد (۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به قرض الحسنه ازدواج، فرزندآوری و ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن و دیگر موارد ذکرشده در قوانین فوق اختصاص داده و از طریق بانک های عامل (به تشخیص شورای پول و اعتبار) به شرح زیر نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اقدام نماید:

۱. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج (موضوع ماده (۶۸) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت:

-۱-۱ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آن ها بعد از ۱۴۰۱/۱/۱بوده است مبلغ سه میلیارد (۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و با دورهی بازپرداخت ۱۰ ساله

-۱-۲ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر بیست و پنج سال و زوج های زیر بیست و سه سال مبلغ سه میلیارد و پانصد میلیون (۳.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

وام تشویقی ازدواج دهه شصتی‌ها چه شرایطی دارد؟

وام تشویقی ازدواج دهه شصتی‌ها که به سرعت نور دهان به دهان چرخید، تنها به متولدان دهه شصتی تعلق می‌گیرد که ساکن روستا یا شهری با جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر باشند. وام تشویقی ازدواج شامل ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای ازدواج، ۲۰۰ میلیون تومان برای خرید جهیزیه آن هم به صورت اقساطی و ۲۰۰ میلیون تومان وام اشتغال می‌شود.

در ضمن، سقف تسهیلات خرید اقساطی جهیزیه برای هر یک از زوجین حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان است که قرار شده به صورت کالاکارت داده شود. حداکثر مدت بازپرداخت آن هم ۳۶ ماه تعیین شده است. جمع این اعداد و ارقام هم نشان می‌دهد که قرار است به زوج‌هایی که شرایط بالا را دارند ۵۰۰ میلیون تومان وام با کارمزد چهار درصد داده شود.

البته سکونت در روستا یا شهری با جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر تنها شروط دریافت این وام نیستند. وام تشویقی ازدواج دهه شصتی‌ها به افرادی تعلق می‌گیرد که تاریخ تولدشان در بازه زمانی یک فروردین ۱۳۶۰ تا ۲۹ اسفند ۱۳۶۹ و تاریخ عقدشان از ۳۰ خرداد سال ۱۴۰۲ تا ۲۹ اسفند سال ۱۴۰۲ باشد. در ضمن، مجرد بودن زوجین و دارا بودن حساب بانک مهر از دیگر شرایطی است که تا زوج‌های دهه شصتی واجد آن‌ها نباشد، خبری از وام هم نیست.

چند نفر وام تشویقی ازدواج گرفتند؟

۴۶۰۰ نفر که می‌شود ۲۳۰۰ زوج، متقاضی دریافت وام تشویقی دهه شصتی‌ها بودند، اما از این رقم تنها ۱۲۰۰ زوج شرط و شروط دریافت وام را داشتند. طبق اطلاعات منتشر شده، این عده به بانک و معاونت روستایی معرفی شده‌اند. از بین واجدان شرایط هم ۵۰۰ زوج موفق شدند که وام را دریافت کنند. بقیه هم سروکارشان با طی کردن مراحل اداری است که مثل همیشه زمان‌بر و حوصله‌سربر گزارش شده.

البته در این بین هستند کسانی که امکان آوردن ضامن یا توان پرداخت اقساط را ندارند و در نتیجه از گرفتن وام منصرف شده‌اند.

وام ازدواج ۱۴۰۳ چه تفاوتی دارد؟

زمانی که صحبت از وام تشویقی ازدواج دهه شصتی‌ها شد، خیلی‌ها که هنوز در صف ازدواج مانده‌اند مسرورانه تصور کردند که قرار است تسهیلات جدیدی به آن‌ها تعلق بگیرد، غافل از اینکه قرار نیست این وام به همه با هر شرایطی داده شود. افرادی که دارای شرایط بالا نیستند مشمول همان وام ازدواج ۱۴۰۳ می‌شوند که شرح آن در بودجه سالانه آمده است. قانون بودجه تعیین کرده که مبلغ وام ازدواج در سال جاری برای پسرانی که زیر ۲۵ سال و دخترانی که زیر ۲۳ سال هستند ۳۵۰ میلیون تومان است. به مابقی ۳۰۰ میلیون تومان می‌رسد. این یعنی رقم وام ازدواج به ترتیب ۵۹ درصد و ۶۷ درصد رشد داشته.

البته دریافت وام ازدواج هیچ گاه بی‌حاشیه نبوده است. از آنجایی‌که منبع مشخصی برای دریافت وام ۳۵۰ و ۳۰۰ میلیونی تعریف نشده است، همواره نگرانی‌هایی از بابت دور زدن قانون از سوی بانک‎‌ها و اینکه در آخر کسانی موفق به دریافت وام ازدواج نشوند، وجود داشته است. بانک‌ها از دستور دادن وام سرپیچی می‌کنند، چون سود این تسهیلات تکلیفی اندک است و تازه امکان اعتبارسنجی و دریافت تضامین کافی هم برایشان مقدور نیست.

البته وقتی صحبت از سرپیچی می‌شود نمی‌توان آخرین آمار وام‌های پرداختی را که از سوی بانک مرکزی اعلام می‌شود، نادیده گرفت. این نهاد اعلام کرده است که از ابتدای امسال تا دهم اردیبهشت ماه در مجموع ۵.۶۳۸ همت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و فرزندآوری پرداخت شده است. در این بین سهم وام ازدواج ۴.۰۸۴ همت بوده است، این یعنی باید کمی از نگرانی خود کم کنیم، چون پرداخت وام رشد ۲۸ درصدی داشته است.

اما هرچقدر نگرانی از بابت در صف ماندن برای دریافت وام ازدواج ۱۴۰۳ وجود دارد، ظاهرا قرار نیست برای وام تشویقی ازدواج دهه شصتی‌ها صف تشکیل شود، هرچند هنوز زود است قضاوت کنیم، چون اطلاعاتی از نحوه اعطای این وام ارائه نشده، اما آنگونه که دولت اعلام کرده اگر روند اداری طی و مدارک تحویل داده شود، کسی پشت نوبت نمی‌ماند، چرا که سقف قراردادی که با معاونت روستایی و تامین اجتماعی کشاورزان و بانک مهر بسته شده است، قابلیت پوشش‌دهی همه زوجین دهه‌شصتی روستایی را دارد. حالا باید دید عملکرد دولت در اعطای این وام چگونه است و تا پایان سال چند دهه شصتی موفق به دریافت آن می‌شود.

نظر شما