حمام کردن

حمام کردن در کشور های مختلف جهان چگونه است؟ | مردم کدام کشورها بیشتر حمام می‌کنند؟

حمام کردن در کشور های مختلف جهان چگونه است؟ | مردم کدام کشورها بیشتر حمام می‌کنند؟

عادات حمام کردن افرادی که در کشورهای مختلف زندگی می‌کنند، تفاوت‌های قابل‌توجهی دارد. آنچه ما به‌عنوان یک امر معمول یا حتی بهداشتی می‌شناسیم، ممکن است به محل زندگی ما بستگی داشته باشد.

عادات حمام کردن افرادی که در کشورهای مختلف زندگی می‌کنند، تفاوت‌های قابل‌توجهی دارد. آنچه ما به‌عنوان یک امر معمول یا حتی بهداشتی می‌شناسیم، ممکن است به محل زندگی ما بستگی داشته باشد.

پیش از بررسی عادات استحمام در کشورهای مختلف، بهتر از تفاوت دوش گرفتن و حمام کردن و در حقیقت آنچه در جهان متداول است را مرور کنیم. هر دوی این اصطلاحات به عمل استفاده از آب برای تمیز کردن خود اشاره دارند. هنگام دوش گرفتن، طبیعتا از دوش آب استفاده می کنیم و زمان کمتری نیاز دارد. از طرف دیگر، از واژه حمام کردن بیشتر برای استفاده از وان حمام و گذراندن مدت زمان قابل توجهی در آب برای استراحت استفاده می‌شود.

حمام کردن در کشور های مختلف جهان چگونه است؟

در اینجا به بررسی برخی از عادات استحمام در کشورهای مختلف از جمله حمام‌ کردن ها در مقابل دوش‌ گرفتن ها می‌پردازیم. از تمیزترین کشور دنیا از نظر دوش گرفتن یعنی برزیل تا کشوری که در آن حمام کردن رایج‌تر است مانند انگلیس، همه ما ترجیحات خاص خود را داریم. اما مهم‌ترین نکته این است که همه ما تمیز باشیم؛ هر چند که این مفهوم ممکن است در کشورهای مختلف متفاوت باشد.

برزیل

زمانی که صحبت از دوش گرفتن می‌شود، برزیل پیشتاز است. در حالی که تنها ۷ درصد برزیلی‌ها حمام می‌کنند، ۹۹ درصد گزارش داده اند که به صورت هفتگی دوش می‌گیرند. چند بار؟ به طور متوسط، برزیلی‌ها روزانه دو بار یا هفته‌ای ۱۴ بار دوش می‌گیرند.

اگرچه بدون شک جنبه پاکیزگی در این دوش‌ گرفتن ها نقش دارد، اما آب و هوای گرم و مرطوب برزیل نیز در زیاد بودن دفعات دوش گرفتن برزیلی‌ها تأثیرگذار است. مطالعات همچنین نشان داده‌اند که دوش گرفتن‌های متعدد یا ترجیح دادن آن در چنین مناطق گرمسیری رایج‌تر است.

انگلیس

ساکنان انگلیس تقریباً به اندازه برزیلی‌ها دوش نمی‌گیرند، با این حال ۸۳ درصد گزارش داداند که به صورت هفتگی دوش می‌گیرند. همانطور که قبلاً اشاره شد، عده کمی، اگر نگوییم هیچ‌کس، به اندازه انگلیسی‌ها حمام نمی‌کنند. در این کشور ۳۲ درصد مردم ترجیح می‌دهند به جای دوشگرفتن، حمام کنند. این رقم بیش از چهار برابر برزیل در حمام کردن است.

همانند اکثر عادات استحمام در کشورهای مختلف، متغیرهای متعددی وجود دارد که در چرایی، چگونگی، زمان و نحوه استحمام افراد تأثیرگذار است. برای افراد یک جامعه شاخص و متمدن، به نظر می‌رسد که انتخاب ساکنان انگلیس برای لذت بردن از یک فنجان چای داغ همراه با حمام، امری متناسب است.

آلمان

ساکنان آلمان از نظر عادات استحمام در میانه جدول قرار می‌گیرند. ۹۲ درصد از مردم آلمان دوش می‌گیرند، در حالی که ۲۰ درصد ترجیح می‌دهند حمام کنند. این آمار، آلمان را نیز در میان کشورهای برتر هم در حمام کردن و هم دوش گرفتن قرار می‌دهد.

چین

عادات استحمام در چین، ۸۵ درصد ترجیح برای دوش گرفتن در مقابل ۱۱ درصد برای حمام کردن را نشان ی دهد. با توجه به نگرانی‌های جمعیتی در چین، دوش گرفتن به راحتی کارآمدترین و آسان‌ترین روش استحمام است.

ایالات متحده آمریکا

در ایالات متحده، انتخاب واضح، دوش گرفتن است. ۹۰ درصد اعلام کرده اند که دوش گرفتن را بر حمام کردن ترجیح می‌دهند. با این حال، ۱۳ درصد از آمریکایی‌ها که ترجیح می‌دهند حمام کنند، هنوز آمار حمام کردن را در این کشور بالا نگه داشته اند.

جالب است بدانید که در اروپا و یا کالیفرنیا حمام عمومی و مراجعه به محیط عمومی برای استحمام ممنوع اعلام شده و دارای جرم سنگینی است علت این قانون جلوگیری از شیوع بیماری و انتقال بیماری ­های واگیر بوده است.

اما بعد ها مردم به دنبال پیدا کردن چشمه­ های آب گرم و چاه­ ها بودند که با آبتنی در آنها بیماری­ های خود را درمان کنند. در قرون وسطی نیز به چشمه­ ها آب گرم به مکانی برای شفا نگاه می­کردند.

مردم در قرون وسطی به این نوع چشمه­ ها چاه­ های مقدس می­گفتند. در قرون وسطی علت شفا در چشمه­ های آب گرم را به خداوند و قدیسه ­ها نسبت می­دادند.

استحمام در بلژیک

در سال ۱۳۲۶یک طراح بلژیکی به نام کولین­لو لوپ چشمه­ های آب­ گرم غنی شده به آهن را در بلژیک کشف کرد. کولین­لو لوپ استراحت­گاه و تفرج­گاهی بزرگ و زیبا را در کنار چشمه آب­گرم طراحی و ساخت و آن را به صورت مکانی برای استحمام و آب تنی فراهم آورد.

در بلژیک نیز با کشف کولین­لو لوپ توجه ویژه به چشمه­ های آب­ گرم و آب­تنی­ های دسته جمعی شد. علت اصلی این توجه این بود که در افکار عامه جا افتاده بود که این چشمه­ ها حاوی مواد غنی و مفیدی برای بدن است و می­تواند درمان بسیاری از بیماری­ ها باشد. تا مدت­ ها نیز در بلژیک از این روش دسته جمعی برای استحمام استفاده می­کردند.

استحمام در آلمان

در آلمان و چک نیز در گذشته از گرمابه یا در برخی موارد از چشمه ­های طبیعی آب گرم استفاده می­ کردند و توجه آلمانی­ ها به چشمه ­های آب گرم برای استحمام به این دلیل بود که پزشکان اعلام کرده بودند چشمه­ های طبیعی علاوه بر خاصیت جسمانی برای افراد دارای خاصیت روحی است و باعث آرامش روح می­شود.

در آلمان اولین وقت حمام کردن صبح و بعدظهر بود. استفاده از این روش حمام کردن تا مدت­ ها ادامه داشت تا اینکه به دلیل انباشت میکروب جوش ­های چرکین پوستی شکل گرفت و علت این نوع بیماری سموم و میکروب­ های درون آب بود.

به مرور بعد از دانستن مشکلات بروز دهنده احتمالی ذکر شده و بیماری­ های پیش­روی این نوع از استحمام دست جمعی باعث شد که افراد از حمام­ های خانگی و تک نفره استقبال کنند.

استحمام در انگلستان

در انگلستان ملکه یا الیزابت انگلستان توانست جریان یک چشمه آب اسیدی را کشف کند. درست در سال ۱۶۲۶ در شهرساحلی اسکاربروگ انگلستان این چشمه را یافت. در میان مردم جا افتاده بود که این نوع از جریان­ های آب گرم دارای خواص درمانی دارند و یا حتی نظر کرده ­اند.

به دلیل استقبالی که از این نوع  جریان­ ها یا چشمه­ های آب­ گرم شد باعث شد که درمان حمام دریا نیز مورد استقبال قرار گیرد و به صورت خاص مورد توجه ویژه افراد قرار گیرد. به علت استقبالی که از حمام دریا و چشمه­ های آب­ گرم در انگلستان بسیار زیاد و قابل توجه بود انگلیسی ­ها شروع به ساخت و طراحی استراحت­گاه و تفرج­گاه­ های ساحلی زدند.

اسکاربروگ اولین شهر ساحلی انگلستان بود که به علت استقبال مردم ساخته شد. در سال ۱۷۳۵ با طراحی و ساخت اتاق ­های بیشتر و مجهز و پیشرفته کردن این استراحتگاه ­های دریایی باعث شد که این حمام ­های ساحلی به ثبت جهانی برسند.

اما در سال ۱۷۰۲ آنه فردی که در انگلستان صاحب قدرت بود شروع به طراحی حمام­ های رومی کرد.

از طرفی چشمه­ های آب­ گرم فضا و محیطی بودند برای آنکه افراد مطرح و قدرتمند انگلستان مانند رالف آلن، جان وود، ریچاردبو، به بث بروند و ساعاتی را در این چشمه­ های طبیعی به آب­تنی، استحمام به همراه تفرج بپردازند.

نظر شما