شورای امنیت درخواست روسیه برای برگزاری نشستی درباره اوکراین را رد کرد

شورای امنیت درخواست روسیه برای برگزاری نشستی درباره اوکراین را رد کرد

سه شنبه, اردیبهشت 31, 1398 - 10:41

عصرهمگرایی:شورای امنیت سازمان ملل درخواست روسیه برای برگزاری نشستی درباره اوکراین در اعتراض به قانون جدید زبان در این کشور روسیه برای برگزاری نشست درباره اوکراین نیاز داشت که ۹ نفر از اعضای ۱۵ نفره شورای امنیت سازمان ملل رای "آری " بدهند اما تنها توانست نظر چهار کشور یعنی چین، آفریقای جنوبی، گینه و جمهوری دومینیکن را جلب کند و شش کشور یعنی فرانسه، آلمان، آمریکا، انگلیس، بلژیک و لهستان به آن رای منفی و چهار کشور دیگر نیز رای ممتنع دادند.

 

به گزارش عصرهمگرایی، بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در اوایل سال ۲۰۱۴ اختلافات با روسیه گسترش یافت. کشورهای اروپایی و آمریکا تحریم‌هایی را علیه روسیه اعمال و رویکرد مشترکی علیه روسیه در مساله اوکراین اتخاذ کردند.

فرانسه، آلمان و بلژیک اعلام کردند که آنها خواستار به تعویق انداختن نشست شورای امنیت درباره اوکراین شدند اما روسیه این درخواست را رد کرد.

در حالی برگزاری این نشست مطرح شد که مراسم تحلیف ولودیمیر زلنسکی به عنوان رئیس جمهوری اوکراین در کی‌یف برگزار شد.

فرانسوا دلاتر، نماینده فرانسه در سازمان ملل و کریستوف هویسگن، نماینده آلمان در بیانیه مشترکی اعلام کردند: انتخاب روز تحلیف رئیس جمهوری اوکراین برای برگزاری نشست اعتراض آمیز علیه قانون جدید کی‌یف نشان دهنده قلدری روسیه علیه اوکراین است.

جاناتان کوهن، نماینده موقت آمریکا نیز اعلام کرد: درخواست مسکو برای برگزاری این نشست نشان دهنده تلاش آشکار روسیه برای جلوگیری از انتقال دموکراتیک و صلح آمیز قدرت در اوکراین است.

این در حالی است که نماینده روسیه اعلام کرد: رد درخواست مسکو مبنی بر برگزاری نشست یک رسوایی دیگر از استانداردهای دوگانه شورای امنیت است.

او در ادامه اظهاراتش از قانون جدید زبان در اوکراین انتقاد کرد. بر اساس این قانون اوکراینی‌ها در اسناد و محافل دولتی و در رسانه‌ها از زبان اوکراینی به عنوان تنها زبان رسمی این کشور استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: هدف از این قانون جدید اوکراین حذف زبان روسی است.

در حال حاضر در اوکراین، زبان روسی یکی از زبان‌های رایج این کشور است.

واسلی نبنزیا، نماینده روسیه در ادامه اعلام کرد که این قانون جدید ناقض توافق‌های مینسک در سال ۲۰۱۵ است.

زلنسکی بعد از مراسم تحلیفش گفت که دولتش به دنبال برقراری صلح در شرق اوکراین است.

در حال حاضر در شرق اوکراین نیروهای دولتی با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه درگیر هستند. طی این درگیری‌ها، دست کم ۱۳ هزار کشته و یک و نیم میلیون نفر آواره شده‌اند.

همچنین نمایندگان آلمان و فرانسه خواستار اجرای کامل، سریع و بدون پیش شرط تعهدات توافق‌های مینسک شدند.

آنها اعلام کردند که مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید اوکراین که بر برقراری صلح تاکید کرد باید فرصتی برای اجرای توافقات باشد.

نماینده اوکراین نیز گفت: این اقدام روسیه راه مناسبی برای شروع ارتباطات میان اوکراین و روسیه نبود.

چندی قبل نمایندگان پارلمان اوکراین لایحه بحث برانگیزی را به تصویب رساندند که بر اساس آن زبان اوکراینی به عنوان تنها زبان رسمی کشور شناخته می‌شود.