طرح تاسیس ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی در حال بررسی و تصویب در هیات دولت است

طرح تاسیس ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی در حال بررسی و تصویب در هیات دولت است

عصرهمگرایی: غلامرضا سلیمانی در مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بانک، بورس و بیمه گفت: یک نظام کارآمد تأمین مالی بستگی به فعالیت بخش‌های سه‌گانه بانک، بورس و بیمه دارد، بنابراین این سه بخش باید در اقتصاد به‌صورت متوازن رشد کرده باشد.

 

به گزارش عصرهمگرایی، رئیس کل بیمه مرکزی با تاکید بر این که صنعت بیمه می‌تواند دو نقش مهم در تأمین مالی داشته باشد و از سرمایه خرد مردم بهره بگیرد، افزود: در حال حاضر پرتفوی بیمه 60 هزار میلیارد تومان است که این عدد قابلیت ارتقا به 180 هزار میلیارد تومان را دارد.

وی با بیان این که ١٨ درصد از منابع بیمه از طریق سرمایه‌گذاری در بازار سهام تامین شده است، اضافه کرد: البته این رقم، مقدار کمی است.

سلیمانی با اشاره به این که در بخش بیمه‌های زندگی در کشورهای پیشرفته این سهم به 50 درصد می‌رسد، ادامه داد: سهم بیمه زندگی در سال گذشته به ١٥ درصد رسیده است که این مقدار باید افزایش یابد.

وی همچنین با بیان این مطلب که سهم اوراق بیمه‌ای در دنیا 30 میلیارد دلار است، گفت: در ایران که کشور حادثه خیزی است باید در این بخش سریع‌تر وارد عمل شویم و این اوراق را در بخش حوادث طبیعی زودتر منتشر کنیم.

رئیس کل بیمه مرکزی اظهار داشت: البته در این زمینه با تلاش فراوان صنعت بیمه، بیمه‌های با ریسک بالا از سوی شرکت‌های بیمه‌ای داخلی تحت پوشش قرار گرفته است و اگر اوراق بیمه منتشر شود، بازار سرمایه با بیمه‌های اتکایی خارجی که بعد از تحریم ایران را ترک کرده اند، جایگزین خواهند شد.

وی گفت: البته هر چند این موضوع البته ریسک بالایی را به عهده شرکت‌های بیمه قرار می‌دهد ولی منجر به رشد آنها خواهد شد. در عین حال باید تلاش کنیم تا اوراق بدهی را از طریق بازار سرمایه برای برخی شرکت‌های بیمه منتشر کنیم.

واحدهای مسکونی با ماهانه 5 هزار تومان در برابر حوادث طبیعی بیمه می شوند

رییس کل بیمه مرکزی ایران گفت: در صورت ایجاد صندوق بیمه خسارت حوادث طبیعی، واحدهای مسکونی کشور با پرداخت ماهانه پنج هزار تومان به نرخ پایه 30 میلیون تومان در برابر حوادث طبیعی بیمه می شوند.

غلامرضا سلیمانی افزود: طرح تاسیس ایجاد صندوق بیمه حوادث طبیعی در حال بررسی و تصویب در هیات دولت است.

رییس کل بیمه مرکزی اضافه کرد: با اجرای این طرح، گام مهمی برای مقابله با پیامدهای حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله برداشته می شود.

وی ادامه داد: با راه اندازی این صندوق حدود 30 میلیون واحد مسکونی در کشور به نرخ پایه 30 میلیون تومان بیمه می شوند.

سلیمانی گفت: حق بیمه سالانه این صندوق 120 هزار تومان است که نیمی از آن را دولت تامین خواهد کرد و بقیه را مردم و مالکان واحدهای مسکونی پرداخت می کنند.

رییس کل بیمه مرکزی تصریح کرد: تلاش می شود خسارت های سیلاب های اخیر به سرعت پرداخت شود.