رسیدن به یک توافق تجاری با آمریکا در سریعترین زمان

رئیس جمهور چین خواستار شد؛

رسیدن به یک توافق تجاری با آمریکا در سریعترین زمان

جمعه, فروردین 16, 1398 - 10:27

به گزارش عصرهمگرایی:شی جینپینگ، رئیس جمهور چین خواستار رسیدن به یک نتیجه نهایی در مورد متن قرارداد تجاری چین و آمریکا در سریعترین زمان شده است.

به گزارش عصر همگرایی، روز پنجشنبه، "لیو هی" معاون نخست وزیر چین با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن دیدار کرد. بر اساس بیانیه نتایج این گفت‌وگوها مشخص شد که لیو هی پیام شفاهی شی جینپینگ را به ترامپ رسانده است.
بر اساس این بیانیه رئیس جمهور چین اظهار کرد که امیدوار است تا "تیم‌های دو کشور در مورد مسائل تجاری و اقتصادی بر اساس نگرانی‌های مشترک هر دو کشور توجه داشته باشند و در سریع‌ترین زمان ممکن نتیجه‌گیری نهایی را در مورد متن قرارداد تجاری انجام دهند".
پیش از این ترامپ گفته بود که واشنگتن و پکن مسئولیتی جهانی دارند و یک قرارداد تجاری بین چین و آمریکا یک "چیز شگرف" برای دنیا خواهد بود.
این دو کشور از زمان اعلام تعرفه‌ها از سوی ترامپ در کشمکشی تجاری بوده‌اند. از ژوئیه سال ۲۰۱۸ آمریکا روی ۲۵۰ میلیارد دلار واردات کالای چینی تعرفه وضع کرده که شامل تعرفه ۲۵ درصدی برای ۵۰ میلیارد دلار کالای فناوری و صنعتی و تعرفه ۱۰ درصدی برای ۲۰۰ میلیارد دلار کالاهای دیگر است. واشنگتن خواستار افزایش خرید کالاهای آمریکایی از جمله کالاهای کشاورزی و انرژی از سوی چین است تا کسری تجاری آمریکا با چین که بیش از ۴۱۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ برآورد شد، کاهش پیدا کند. این دو کشور چندین دور از تعرفه‌های تجاری را با یکدیگر مبادله کرده‌اند.
در ماه دسامبر، ترامپ و شی جینپینگ بر روی یک آتش بس ۹۰ روزه برای رسیدن به یک قرارداد جدید توافق کردند. قرار بود این آتش بس تنها تا یکم مارس ادامه پیدا کند اما پس از آخرین دور مذاکرات ترامپ قبول کرد تا اعلام تعرفه‌های جدید را به تعویق بیندازد./ایسنا