۳ پیروزی سیاسی و حقوقی ایران برابر آمریکا در ماه های اخیر

۳ پیروزی سیاسی و حقوقی ایران برابر آمریکا در ماه های اخیر

شنبه, آبان 5, 1397 - 14:33

عصرهمگرایی: رییس جمهور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سه پیروزی سیاسی و حقوقی ایران برابر آمریکا در ماه های اخیر گفت: با پیروزی حقوقی توانستیم ۵.۹ میلیارد دلار پول توقیف شده کشور در ایتالیا را آزاد کنیم.

عصرهمگرایی: رییس جمهور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سه پیروزی سیاسی و حقوقی ایران برابر آمریکا در ماه های اخیر گفت: با پیروزی حقوقی توانستیم ۵.۹ میلیارد دلار پول توقیف شده کشور در ایتالیا را آزاد کنیم.

به گزارش عصرهمگرایی، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بعدازظهر امروز (شنبه) و در جلسه رای اعتماد به وزرای اقتصاد، صنعت، کار و راه و شهرسازی با بیان این مطلب افزود: در شرایطی که دشمنان علیه کشور برنامه ریزی و توطئه کرده اند و کلمه ۱۳ آبان را به عنوان رمز جنایتکارانه خود اعلام می کنند، حضور مردم در راهپیمایی شکوهمند اربعین به معنای پیوند عمیق ملت ایران با خاندان رسالت است.

وی با بیان اینکه چهار وزیر پیشنهادی اقتصادی باید بار سنگین اقتصاد را بر دوش بکشند، اظهار داشت: آنچه در هفته های گذشته و در ماه های گذشته شاهد آن بودیم، پیروزی ملت ایران در برابر توطئه های آمریکا بوده است. ما از نظر سیاسی بی تردید در سطح جهان پیروزی کم نظیر و تاریخی را در اختیار داریم.

رییس جمهور پیروزی های سیاسی و حقوقی ایران برابر آمریکا را برشمرد و تصریح کرد: کمتر سراغ داریم که آمریکا در سطح جهان تصمیم مهمی را علیه یک کشور بزرگ اتخاذ کرده باشد و هم پیمانان سنتی آن، این کشور را رها کرده باشند.

روحانی پیروزی سیاسی ملت ایران در ماه های اخیر را یک پیروزی کم نظیر در تاریخ جهان توصیف کرد و اظهار داشت: چه کسی فکر می کرد ظرف چند ماه در سه صحنه بزرگ حقوقی، نمایندگان ملت ایران به پیروزی برسند؟ بار اول صلاحیت دیوان دادگستری لاهه برای رسیدگی حقوقی به پرونده شکایت ایران از آمریکا تایید شد و سپس احکام موقت این کشور علیه ما را رد کرد.

وی با اشاره به سخنرانی رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد ادامه داد: رییس مجمع عمومی در جلسه مجمع عمومی به صراحت محکومیت آمریکا را اعلام کرد. رییس جمهور ادامه داد: ملت ما امروز دست کم از لحاظ سیاسی و حقوقی دست برتر را دارد. از لحاظ افکار عمومی، جهان ایران را کشوری متعهد به تعهدات خود و آمریکا را به عنوان کشوری که هم وفای به عهد ندارد و هم مقررات بین المللی را زیرپا می گذارد، می شناسند.

وی لازمه تکمیل دو موفقیت سیاسی و حقوقی را دستیابی به دو موفقیت اجتماعی و سیاسی دانست و توضیح داد: تمام برنامه ها برای این بوده که مردم ایران در مشکل اقتصادی قرار بگیرند و به ستوه بیایند تا در برابر آمریکا سر فرود بیاورند و در موضوع موضوع روانی و اجتماعی مردم را نسبت به آینده کشور و معیشت و فرزندان خود مایوس کنند.

وی خواستار اتحاد و همبستگی برای به زانو در آوردن آمریکا در قبال مسائل اجتماعی و سیاسی دانست و گفت: بی تردید در این مصاف مهم تاریخی دولت به عنوان سربازان مقدم این جبهه خواهد بود اما بدون مجلس و قوه قضاییه و بدون حمایت نیروهای مسلح و بدون هدایت و حمایت مقام معظم رهبری حتما نمی توانیم پیروز شویم.

روحانی ادامه داد: امروز ما در بخش اقتصادی می خواهیم ۴ فرد مهم مسئول را با رای اعتماد نمانیدگان بر کرسی وزارت بنشانیم تا دولت با تمامیت کابینه در این مقطع بتواند مشکلات مردم را حل کند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: هم دولت و هم نمایندگان معتقد هستیم مردم در رنج و فشار هستند و زندگی مردم به ویژه کسانی که درآمد مقطوع دارند به سختی می گذرد. بی تردید مردم از ما می خواهند که مشکلات آنها را حل کنیم و این حق مردم است و ما موظف هستیم کشور را از این مشکلات با وحدت و اتحاد و یکپارچگی عبور دهیم. نتیجه امروز مجلس حتما بارقه امیدی برای ملت ایران خواهد بود.

روحانی با اشاره به قیمت خدمات و منابع در ایران گفت: آنهایی که می‌گویند همه خدمات در ایران گران است باید جواب دهند که آیا آموزش در ایران جزو ارزانترین آموزش ها در سطح جهان نیست؟ آیا بهداشت و درمان به طور نسبی ایران جزو ارزانترین کشورها نیست؟ آیا بنزین، گازوئیل، گاز در ایران جزو ارزانترین کشورها نیست؟ آیا آب و برق با قیمتی مناسب نسبت به سایر کشورهای جهان نیست؟

وی ادامه داد: یکی از وظایف سنگین وزیر راه شهر سازی حل مشکل مسکن و اگر این مشکل حل شود ایران جزو ارزانترین کشورهای دنیا خواهد بود. روحانی با بیان این که مردم مشکلاتی دارند، تاکید کرد: بسیاری از نیازمندی‌های عموم مردم به خصوص کسانی که حقوق ثابت دارند مشکل دارند، ما نمی‌توانیم بگوییم چون فشار آمریکا وجود دارد نمی‌توانیم هیچ کاری انجام دهیم. همچنین نمی‌توانیم به مردم بگوییم چون فروش نفت ما کاهش یافته نمی‌توانیم کاری انجام دهیم یا اگر مشکلات بانکی داریم نمی‌توانیم بگوییم که نمی‌توان کشور را اداره کرد چرا که وظیفه مان مدیریت کشور به هر نوعی است.

رییس جمهور تاکید کرد: مردم عزیز ما باید واقعیت‌ها و شرایط کشور را  به خوبی بدانند؛ ما می‌توانیم با وحدت، یگانگی و با استقامت و ایستادگی ملت ما در زمانی کوتاه از مشکلات عبور خواهیم کرد.

وی با اشاره به برخی صحبت‌ها درباره قرار گرفتن ایران در ابر تورم اظهار داشت: آنهایی که می‌گویند ابر تورم داریم دروغ می‌گویند یا اقتصاد را نمی‌فهمند چرا که ما ابر تورم نداریم اما در عین حال تورم تک رقمی ما عبور کرده است.

وی خاطر نشان کرد: قطعا می‌توانیم تورم را مهار کنیم و روند صعودی تورم  ادامه نخواهد داشت؛ وزیر صنعت و اقتصاد ما یکی از مهم ترین مسائلی که باید به آن توجه کنند مسئله مدیریت تورم کشور است.

رییس جمهور گفت:  مردم ما با تمام مشکلات باید مطمئن باشند که هیچ زمانی در سال‌های گذشته ذخایر کالاهای اساسی ما بیشتر از امروز نبوده و امروزه انبار کالاهای اساسی ما مطمئن است.

حسن روحانی درباره مشکلات ارزی افزود: با وجود اینکه امروز مشکلات ارزی داریم و برخی از مشکلات ما مربوط به ارز است، ذخایر ارزی از پنج ساله گذشته بالاتر است؛ ذخایر کلی ما بالاتر و همچنین ذخایر اسکناس ما نسبت به گذشته بیشتر است.

روحانی ادامه داد: ما امروز در شرایطی قرار داریم که بیش از هر زمان دیگر به رای شما نمایندگان نیاز داریم تا کابینه بتواند با ترمیم ۴ وزیر  و مشکلات مردم را در ماه‌های آینده کاهش دهد؛ بی‌تردید وزارت اقتصاد یکی از وزاتخانه‌های مهم دولت در این زمینه است و بخش گسترده‌ای از درآمد دولت از طریق این وزارتخانه و بخش مالیات تامین می‌شود.

وی افزود: ما امروز نیاز به عدالت مالیاتی داریم؛ در بسیاری از کشورها آموزش، بهداشت وحقوق کارمندان بخش دولتی و … مردم از طریق مالیات تامین می‌شود و در شرایط رکود نمی‌توان مالیات‌ها را افزایش داد اما می‌توان با عدالت مالیاتی آن‌هایی که فرار مالیاتی دارند را به چرخه پرداخت مالیات بازگرداند.

روحانی درباره وزارت اقتصاد گفت: وزارت اقتصاد علاوه بر نقش مهم در زمینه مالیات، در بخش گمرک نیز مسئولیت‌های مهمی دارد که از جمله آنها باید به صادرات، واردات، تعرفه‌ها و جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق اشاره داشت.

وی تاکید کرد: وزارت اقتصاد و دارایی در کنار بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه باید تلاش کنند تا بتوانیم تورم را مهار کنیم؛ امروز فرصت‌های بسیار خوبی برای تحولات اقصادی داریم. روحانی تصریح کرد: یک معضل ما بانک‌ها هستند، سرمایه گذاری بدون بانک امکان پذیر نیست، تعاملات مالی بدون بانک امکان پذیر نیست، روابط پولی ایران با دنیا بدون بانک امکانپذیر نیست؛ بانک نقش بسیار مهمی در اقتصاد دارد و می‌تواند پول‌های مردم را با سرمایه گذاری درست در زمینه توسعه اقتصاد باشد اما اگر بانک‌ها را اصلاح نکنیم می‌توانند یک معضل بزرگ برای اقتصاد کشور باشند.

رییس جمهور با اشاره به رشد نقدینگی خاطر نشان کرد: رشد نقدینگی به عنوان یک مشکل همواره از قبل انقلاب تا به امروز وجود داشته است؛ رشد نقدینگی قبل از  انقلاب ۲۵ درصد بوده و بعد از انقلاب ۲۶ درصد به طور میانگین بود و در دولت دهم ۲۷ درصد بوده و در دولت یازدهم به ۲۴ درصد کاهش پیدا کرده بود و در سال ۹۶ رشد نقدینگی ۲۲.۱ درصد بود. رشد نقدینگی بر مبنای پایه پولی کاملا متفاوت است؛ تاکید دارم که رشد نقدینگی ما در سال‌های اخیر بر مبنای پایه پولی نبوده است.

رییس جمهور تاکید کرد: در سال ها و دولت های قبل، رشد نقدینگی به خاطر استقراض دولت از بانک مرکزی بود ولی امروز رشد نقدینگی در سایه برداشت بانک ها از بانک مرکزی است؛ بنابراین دولت انضباط مالی خود را به خوبی حفظ کرده اما بانک های ما ضمن اینکه مشکلات ما را حل می کنند، متاسفانه گاهی مشکل آفرین هم هستند که یکی از آنها رشد نقدینگی است.

وی با بیان اینکه روزانه حدود هزار میلیارد تومان به رشد نقدینگی کشور اضافه می شود، تصریح کرد: باید رشد نقدینگی را در سایه اصلاح نظام بانکی حل شود. روحانی تاکید کرد: بانک ها باید دست از بنگاه داری بردارند و بانک های دولتی باید تحت انضباط دقیق بانک مرکزی قرار بگیرند.

رییس جمهور با اشاره به اختیاراتی که در هفته های اخیر به بانک مرکزی در شورای عالی هماهنگی های اقتصادی داده شده است، اظهار داشت: ما در جلسات شورای عالی هماهنگی های اقتصادی از تحریم عبور می کنیم ولی از قانون عبور نمی کنیم.

وی با بیان اینکه در مواردی که در جلسه شورای عالی هماهنگی های اقتصادی از قانون عبور شده، موقتی بوده است، تصریح کرد: قانون باید توسط مجلس اصلاح شود و ما قانون را اصلاح نمی کنیم. ما روی ضرورت ها برای زمان موقت اقداماتی را انجام دهیم. ما در هفته های اخیر قدرت بانک مرکزی برای نظارت بر موسسات مالی و بانک های دولتی و خصوصی را افزایش دادیم.

رییس جمهور، فرهاد دژپسند وزیر پیشنهادی اقتصاد را فردی با تجربه و دارای تحصیلات اقتصادی معرفی کرد و افزود: دژپسند مسئولیت سنگینی را بر دوش خواهد داشت. امروز اگر وزیری کمتر از ۱۴ ساعت در روز کار کند، نمی تواند بار سنگین را به مقصد برساند.

روحانی خطاب به نمایندگان گفت تا انتظارات خود را از وزرای پیشنهادی اعلام کنند و ادامه داد: بازار سرمایه در اختیار وزارت اقتصاد و دارایی است. موفقیت های این بازار در ماه های اخیر بسیار برای ما مهم است و یکی از افتخارات ما بود.

وی با اشاره به دو رقمی شدن تورم و کاهش نرخ رشد اقتصادی تصریح کرد: بازار سرمایه توانست مقداری از این موضوع را تا اندازه ای جبران کند. وی به حوزه جذب سرمایه گذاری خارجی در وزارت اقتصاد اشاره کرد و گفت: شما نبینید که چند شرکت خارجی از ایران خارج شده اند، ما باید به روش های مختلف سرمایه های خارجی را از کشورهای همسایه و دوست جذب کنیم.

روحانی آمریکا را بزرگترین دشمن ملت ایران دانست و در این رابطه به تحریم دارو و مواد غذایی اشاره کرد. رییس جمهور با بیان اینکه باید تعامل بهتری با همسایگان داشته باشیم، تاکید کرد: روسیه، چین، هند، اتحادیه اروپا، برخی از کشورهای آفریقایی و برخی از کشورهای آمریکای لاتین دوست ما هستند و باید با آنها کار کنیم و سرمایه جذب کنیم.

وی از نمایندگان خواست تا همزمان با استفاده از حق نظارت، سوال و نقد، وزرا را تشویق کرده و به آنها روحیه دهند. روحانی افزود: امروز آمریکا شمشیر را از غلاف بیرون آورده و باید در قالب تیم ملی با آن متحد بوده و مبارزه کنیم.